Brak miesiączki podczas odchudzania

Dzień dobry, mam 15 lat. Postanowiłam napisać, ponieważ od 4 tygodni nie pojawił mi się okres. W tym momencie ważę ok. 47 kg przy wzroście 167 cm. Odchudzam się od jakiś 4 miesięcy i nie mogę przestać myśleć o jedzeniu, kaloriach, tabelach... Nie ma mi kto pomóc, nikt nie rozumie. Moja mama myśli, że po prostu normalnie się odchudzam, a ja ciągle okłamuję ją o tym, co zjadłam. Chcę jeszcze schudnąć, bo nie podobam się sobie. Moja siostra mówi mi, że schudłam, ale ja tego nie widzę i odbieram tylko za jeszcze większą motywację do chudnięcia. Proszę o odpowiedź.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj Kasiu!

Objawy, które opisałaś. mogą wskazywać na anoreksję. Zanik miesiączki uważa się za podstawę zdiagnozowania tej choroby. Powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Chociaż to może być dla Ciebie trudne, powinnaś poważnie porozmawiać na ten temat ze swoją mamą. Anoreksja wymaga leczenia pod okiem specjalisty, a w terapii powinny wziąć udział również najbliższe Ci osoby. Problem leży w Twojej psychice, nie w Twojej wadze.

Ciężko zrozumieć coś, czego się samemu nie przeżyło - wszyscy ludzie mają tę trudność. Jednak nawet jeżeli Twoja mama, siostra czy inne bliższe Ci osoby nie dostrzegają Twoich problemów, to jeszcze nie przekreśla szansy na to, że zrozumiają tę chorobę. Daj im szansę, aby mogły Ci pomóc w wyjściu z tego zamkniętego kręgu. Możesz zacząć od spotkania ze szkolnym psychologiem, nie rezygnuj jednak z szukania wsparcia!

Życzę Ci wytrwałości i trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia!
Serdecznie Ciebie pozdrawiam!

Witam Panią,

Jest prawie pewne, że cierpi Pani na zaburzenia odżywiania.
Zaburzenia odżywiania są bardzo poważna choroba o podłożu psychologicznym. Nie jestem pewna czy sama poradzi sobie Pani z tym problemem. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychologa a potem dietetyka. Osoby chore mają lęk przed jedzeniem, boją się przytyć a po zjedzeniu czegoś ponad swoje plany mają wyrzuty sumienia, często kończy się to głodzeniem drugiego dnia. U Pani widać te objawy. Proszę reagować i oddać się w ręce specjalistów.
Z pewnością nie powinna Pani już chudnąć!!! Osoby z zaburzeniami odżywiania a szczególnie z anoreksją zawsze postrzegają siebie w innym świetle - są już bardzo chude a uważają że muszą jeszcze zgubić kilka kilogramów.
Radzę Pani nie czekać ani chwili dłużej i udać się o pomoc. Proszę poszukać w okolicy poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Anoreksja pociąga za sobą wiele chorób i wyniszcza organizm!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk