Brak miesiączki podczas starania się o dziecko

Witam.
W czerwcu 2009 r. przestałam zażywać antykoncepcje, a od lutego 2010 r. przestaliśmy się z mężem zabezpieczać, mając delikatną nadzieję na małego bobaska. W lutym mieliśmy naszą podróż poślubną (tropiki) i po powrocie nie dostałam okresu (tj. dostałam dopiero po 41 dniach cyklu (aż test zrobiłam- negatywny), więc zwaliłam to na barki podróży). Od czerwca do lutego mój cykl wynosił przeważnie od 27-30 dni. Teraz w weekend (w piątek 27 dnia cyklu) dostałam bardzo delikatnego krwawienia, w sobotę to już w ogóle może 2 krople, a w niedzielę tylko delikatnie po stosunku, czyli tak jak by go nie było, dziś w poniedziałek nie ma już śladu.
Może bym się nie martwiła, ale to już drugi podobny przypadek na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, a "starając" się bobasa chciałabym wiedzieć czy dzieje się coś złego, czy nie muszę się jeszcze martwić.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Karola W.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Bez zbadania i zebrania dokładniejszego wywiadu nie da się niestety stwierdzić przyczyny Pani dolegliwości. Na pewno wpływ na ich pojawienie się miała podróż. Równie dobrze przyczyna może być inna, w tym jakieś schorzenia dróg rodnych. Jednak póki nie ma rozpoznania proszę zbytnio się nie martwić.

Proponuję zgłosić się do swojego ginekologa w celu zbadania, oceny narządu rodnego, najlepiej ultrasonograficznie i wykonanie podstawowych badań krwi i moczu (zalecanych dla kobiet starających się o dziecko).

Polecam artykuł o badaniach które należy wykonać na początku ciąży - większość z nich warto wykonać jeszcze przed nią. Artykuł znajdzie Pani tutaj.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.