Brak motywacji, ciągłe uczucie stresu

Witam. Mam 20 lat, jestem studentem i nie potrafię się skoncentrować. Od nauki cały czas odwodzą mnie jakieś myśli, marzenia, wspomnienia, często wracam do jakichś błędów z przeszłości, co totalnie uniemożliwia naukę. Kiedyś przy okazji badań na dysleksję stwierdzono zaburzenie percepcji. Nie potrafię organizować sobie czasu, robienie notatek czy nawet czytanie zajmuje mi dużo czasu. Jestem osobą nieśmiałą, trudności sprawia mi rozmowa telefoniczna z obcą osobą. Bardzo przejmuję się opiniami innych osób.

Problem się nasila, bo coraz częściej zacinam się w mówieniu, co kiedyś nie występowało, a w rodzinie nie zaznałem przemocy. Czuję, że coraz bardziej się zamykam na świat, drżą mi ręce, co kiedyś nie występowało. Jestem raczej introwertykiem, wszystko duszę w sobie, a z racji dobrej pamięci pamiętam wszystkie szczegóły każdej porażki. Mam tendencję do niskiej oceny swoich zasług czy sukcesów, nie lubię się chwalić. Zawsze ciężko dostosowywałem się do nowego otoczenia. Przez długi czas szukam jakiegoś rozwiązania. Myślałem, że sam sobie z tym poradzę, ale potrzeba mi porady osoby trzeciej. Pozdrawiam, Kamil

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam Cię serdecznie!

Myślę, że to rzeczywiście dobry moment na skorzystanie z pomocy psychologa. Proponowałabym Ci jak najszybsze podjęcie psychoterapii, ponieważ objawy mogą się stopniowo nasilać. W tej chwili rozwinęło się kilka objawów typowo nerwicowych, a żeby je wyleczyć, najpierw trzeba odnaleźć ich przyczynę. Niestety, nie ma jednej konkretnej rady, pomóc mogą za to regularne spotkania z psychologiem.

Pozdrawiam!