Brak mowy u 20-miesięcznegp dziecka

Witam moja 20 miesięczna córka nic nie mówi - jak coś chce to albo pokazuje palcem albo jęczy coś niezrozumiale, polecenia w miarę wykonuje ale nie umie się dłużej skupić na jednej zabawie, lubi jak jej się pokazuje obrazki w książeczkach ale jak próbuję jej czytać to się mocno denerwuje i wyszarpuje książeczke albo przerzuca strony. Chodzi do złobka dość chetnie ale dziś np. jak po nią przyszłam ona sie czymś bawiła, wołałam ja z 5 razy i nawet na nie spojrzała - martwię się - co robić?

Witam

Pani Córka ma prawie 2 lata, powinna już się komunikować. Oczywiście dzieci rozwijają się w różnym tempie dlatego tak trudno wyrokować bez dokładnych danych.
Zalecałabym wizytę u logopedy pracującego z małymi dziećmi. Specjalista zbada rozwój poznawczy i emocjonalny Córki. Rozwieje Pani wątpliwości i poradzi co robić dalej.
Zawsze warto skonsultować się gdy coś budzi niepokój.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak

www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Jeśli Córeczka polecenia wykonuje, to rozumienie mowy raczej powinno być dobre. Choć niepokojące jest to, że nie zawsze reaguje na własne imię. 1,5 roczne dziecko powinno wypowiadać około 50 słów, dwulatek powinien mówić około 200-300 słów i potrafić budować wypowiedzi dwuwyrazowe. Pani Córeczka ma 20 miesięcy i nic nie mówi, czyli występuje u niej opóźniony rozwój mowy. Doradzałbym w tej sytuacji konsultację u logopedy specjalizującego się w terapii małych dzieci.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Wskazane jest, by dziecko zdiagnozował specjalista z poradni psychologiczno-pedagogicznej i też pod katem zaburzeń autystycznych, czy diagnoza SI z terapią systematyczną oczywiście.