Brak mowy u dwulatka

Mój synek za miesiąc kończy dwa latka. Mówi tylko mama i am. Od dwóch miesięcy zaczął patrzeć mi w oczy. Przedtem tego nie robił. Lubi się bawić autami, w czasie zabawy potrafi głośno się śmiać. Reaguje, kiedy odbieram go z przedszkola, jest nieufny wobec obcych, uwielbia się przytulać i lubi wygłupiać się. Natomiast prawie nie wykonuje moich poleceń, typu przynieś butki itp. Reaguje kiedy wołam go do kąpieli i zapraszam do jedzenia. Zastanawiam się czy na brak mowy może wpływać to, że dziecko chodzi do szwedzkiego przedszkola, gdzie nikt nie mówi po polsku?

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Opisane zachowania: używanie słów w sposób adekwatny, reagowanie na Pani obecność, odróżnianie obcych od bliskich, przytulanie się, zabawa (jeśli jest adekwatna, bez sztywności, stymulacji, zróżnicowana), wykonywanie części poleceń są jak najbardziej prawidłowe. Natomiast tak późne ukształtowanie kontaktu wzrokowego jest niepokojące.

W rozwoju mowy, który  jest sprawą bardzo indywidualną, dwujęzyczność zmoże mieć na niego wpływ. Ważne jest, aby zasób słów się powiększał, jeśli jest mały, wówczas dziecko powinno kompensować to innymi sposobami w celu porozumiewania się, np. gestami, wskazywaniem palcem. Nie wiem, czy Pani syn to robi.

Jeśli chodzi o wykonywanie poleceń, to zachęcam, by w sytuacji, gdy syn nie reaguje, razem z nim konsekwentnie je wykonywać i sprawdzić za jakiś czas, czy ich rozumienie wzrasta. Może znajdzie Pani jakąś prawidłowość, których poleceń nie wykonuje, w jakich sytuacjach?

Jeśli dalej będzie coś Panią niepokoiło w rozwoju syna, zachęcam do konsultacji z logopedą i psychologiem.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dwuletnie dziecko powinno wypowiadać około dwustu słów jak twierdzą logopedzi dlatego taka konsultacja byłaby wskazana.
Pozdrawiam AM