Brak odczuwanie radości pomimo leczenia depresji

mąż choruje na depresje leczy się farmakologicznie jest już znaczny postęp ale dalej nie jest w stanie odczuwać radości, ciągle się stresuje każdą sytuacją. Jak można mu pomóc? Dwa tygodnie przebywał na oddziale nerwic ale zrezygnował z terapii później tego żałował. Jak forma terapii była by dla niego najlepsza? Do szpitala nie chce już wracać. Proszę o pomoc

Dzień dobry,

Prawdopodobnie w wypisie mąż ma określone zalecenia dalszego leczenia, a jeśli nie ma - to najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Hipnoterapia solution focused będzie najlepszym dostępnym rozwiązaniem. 8 do 12 tygodni trwa terapia i zwykle jest to permanentne pozbycie się choroby.

Pozdrawiam

Franciszek Bartkiewicz

Witam Panią,

w leczeniu depresji/nerwicy zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała także z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii.

Proszę pamiętać, że może na nastrój ma także wpływ codzienna dieta. Obniżony nastrój może być wynikiem spożywania zbyt małej ilości owoców i warzyw (zwłaszcza brokułów, szpinaku), ryb (zawierających kwasy tłuszczowe omega-3), orzechów - posiłków bogatych w witaminy z grupy B i C, a także jedzenie gorzkiej czekolady.
Zachęcam do pomocy mężowi w skupieniu się na pozytywnych aspektach życia, o których zapewne zapomina koncentrując się na tych, które mu się nie podobają/przeszkadzają.
W walce z depresją cuda czyni ruch, warto zadbać o jego porcję codziennie – dłuższe spacery, pływanie może wpływać na poprawę nastroju w podobnym stopniu jak leki, dlatego warto się nawet zmusić do aktywności fizycznej.

Warto też zachęcić męża, by spisał na kartce rzeczy, które zawsze sprawiały mu przyjemność. Zastanowić się, czemu ich teraz nie robi, czy jest możliwe, by znowu je robił, może by ronił je częściej? A może zawsze chciał się czegoś nauczyć i warto spróbować zabrać się za to właśnie teraz? Nowa pasja może sprawić, że nastrój ulegnie zmianie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel