Brak okresu a ograniczenie węglowodanów

Witam, mam 17 lat, od ok. 2 miesięcy spóźnia mi się miesiączka, wiem, że może być to spowodowane tym, że starałam się ograniczać węglowodany ze względu na to, bo miały niekorzystny wpływ na moją cerę. Zauważyłam, że straciłam na wadze (ważę ok. 51 kg normalnie ważyłam 54kg) i martwię się o swoje zdrowie. Czy jak zacznę jadać "normalnie" to wszystko się wyreguluje i nie przytyję bardzo na wadze? Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Oznaczenia na ekologicznych jajkach

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Nagły spadek masy ciała spowodowany dietą może skutkować opóźnieniem miesiączki. Należy jednak powiedzieć iż zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać także z innych powodów. Najczęściej są to przejściowe zaburzenia hormonalne. Oczywiście spróbuj wrócić do normalnego odżywiania i obserwuj swój organizm. Jeżeli okres nadal nie pojawi się udaj się do lekarza.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Być może jest to przyczyna dużych restrykcji kalorycznych, a być może jest to sprawa ginekologiczna. Powinnaś udać się koniecznie do ginekologa.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Brak miesiączki nie koniecznie musi być spowodowany ograniczeniem węglowodanów w diecie. Ciężko powiedzieć czy akurat tym jest to spowodowane. Nie napisałaś jaki jest Twój wzrost w związku z tym nie mam jak określić Twojej prawidłowej masy ciała. Miesiączka może się spóźniać lub nie wystąpić przy zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie - jeśli Twoja masa ciała jest zbyt niska i masz niedobór tkanki tłuszczowej w organizmie może być to powodem zatrzymania miesiączki. Dobrze było by to sprawdzić np robiąc analizę składu ciała w gabinecie dietetyka.

0

Witam, ograniczenie węglowodanów nie jest niczym złym jeśli tylko ograniczasz węglowodany proste obecne głównie w słodyczach. Owoce, które również są źródłem węglowodanów prostych należy w diecie uwzględniać. Nie można też zapominać o węglowodanach złożonych obecnych głównie produktach pełnoziarnistych – powinny być podstawą naszej diety. Ogranicz natomiast białe pieczywo, ciasta, słodkie bułki i wszelkie słodycze. Jeśli chodzi o miesiączkę nie tylko zła dieta może być przyczyną zaburzeń. Nie napisałaś jakiego jesteś wzrostu, dlatego trudno mi określić, czy Twoja masa ciała jest za mała czy też nie. Spróbuj zastosować powyższe rady i odczekaj miesiąc, jeśli w tym czasie miesiączka nie powróci z pewnością skontaktuj się z ginekologiem. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty