Brak okresu oraz ból podbrzusza i piersi a brak zarodka w badaniach

Dnia 28.09.2013 miałam 1-szy dzień ost.miesiączki. Do dnia dzisiejszego nie wystąpił okres(tylko sporadyczne plamienia).Robiłam 3 testy ciążowe,wszystkie 3"+".Dnia 21.11 z usg wyszło GS-10,7 mm w 4hbdi1 dzień(brak zarodka).Dnia 27.11 GS-13.6mm 4hbdi5 dni(brak zarodka).Dnia 4.12(wczoraj) z usg wyszło 20mm i 6hbd (dalej brak zarodka)Od dwóch dni mam pobolewanie jak na okres w dole brzucha i piekące piersi.Są jeszcze szanse na pojawienie się zarodka? do kiedy czekać?Proszę o odpowiedź,co robić?:(

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zarodek może być nie widoczny do 6tc. Brak uwidocznienia w kolejnym badaniu może wskazywać na niepowodzenie tej ciąży. Koniecznie jest ponowne badanie. brak zarodka w 7-8 tygodniu ciąży jest objawem niepokojącym i wskazuje na nieprawidłowość, tzw. ciążę bezzarodkową (puste jajo płodowe). Patologia ta związana jest z zaburzeniami chromosomalnymi na wczesnym etapie rozwoju. Towarzyszące objawy, które Pani podaje, charakterystyczne dla ciąży, występują także w ciąży bezzarodkowej. Niestety, nieprawidłowość ta może pojawiać się w kolejnych ciążach. Ciąża taka często kończy się samoistnym poronieniem. Jeśli nie dojdzie do poronienia, lekarz ginekolog najczęściej wykonuje zabieg wyłyżeczkowania macicy.