Brak okresu po anoreksji

Witam, okolo pol roku temu wpadlam w anoreksje. Powoli z niej wychodze ale nie martwi mnie to ze nie miesiaczkuje. Chcialabym aby okres wrocil. Czy moge cos zrobic aby przyspieszyc ten proces? Jak dlugo musi nie byc miesiaczki aby wyrzadzilo to trwale szkody w organizmie ?

Witam,

Przy zaawansowanej anoreksji zanik okresu jest praktycznie 'naturalna koleją rzeczy' i jest jednym z sygnałów, że stan niedożywienia organizmu zbliża się do krytycznego pułapu.
Proszę się nie martwić, oprócz skrajnych przypadków, jest to proces odwracalny, jednak powrót do pełni zdrowia wymaga od Pani zaangażowania w sprawę i gotowości do współpracy.
Aby przyspieszyć proces powrotu miesiączki, pierwsze kroki powinna Pani skierować (oczywiście poza psychologiem specjalizującym się w zaburzeniach odżywiania, co zakładam, już Pani uczyniła) do ginekologa, zaraz potem endokrynolog (aby określić stan gospodarki hormonalnej ogólnie), następnie wykonać podstawową morfologię krwi i zestaw badań podstawowych. Kolejnym krokiem jest udanie się do dietetyka, który w oparciu o wyniki badań rozpisze Pani jadłospis sprzyjający odbudowaniu ubytków zdrowotnych i stopniowy powrót energii sprzed choroby.
Trudno powiedzieć jak długi czas bez miesiączki powoduje szkody w organizmie, na pewno już brak pierwszych 2 miesiączek wpływa na stan gospodarki hormonalnej, jego zachwianie. Należy mieć na uwadze, że przewlekły brak okresu może mieć skutki nieodwracalne, więc im szybsza reakcja, tym lepiej.
pozdrawiam,
Aleksandra Rytwińska