Brak okresu przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej - czy to coś poważnego?

Witam,
chciałam zapytać, czy stosując wkładkę wewnątrzmaciczną jest możliwy zanik okresu. Otóż wkładkę mam od 21.09.2009 r., na początku miałam plamienia, okres prawie co dwa tygodnie, potem była w miarę stabilizacja i okres pojawiał się co 29, 30, 31 dni.
Natomiast teraz jestem w 34 dniu cyklu i nadal nie mam okresu. Dodam, iż z mężem współżyłam, ale zawsze dodatkowo stosowałam zabezpieczenie typu - prezerwatywa.
Jestem troszkę w strachu, bo mam już troje dzieci, z czego ostatnie karmię jeszcze piersią, ale tylko 3-4 razy dziennie, bardzo mało. Co może być przyczyną?
Proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się martwię.
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wkładka może powodować zaburzenia miesiączkowania, ale objawiają się one raczej plamieniami w środku cyklu, o których Pani też wspomniała. Opóźnienie okresu najprawdopodobniej jest spowodowane karmieniem przez Panią piersią, które wpływa na gospodarkę hormonalną i ewentualnie opóźnienia owulacji i miesiączki.
Przy dodatkowym zabezpieczeniu prezerwatywą szansa na ciążę jest znikoma, dla pewności można przeprowadzić test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!