Brak owulacji i miesiączki - co mi dolega?

Witam! Chciałabym zadać pytanie dotyczące braku owulacji. Mam 26 lat i problem z którym nie bardzo wiem jak sobie radzić a mianowicie: nigdy nie miałam regularnych miesiączek (min.32-39 dni) i to tylko przez ok. czas 1 roku (3 lata temu) - wcześniej było gorzej bo okres bywał rzadko(45-90 dni-skąpe). 2 lata temu bardzo bolał mnie lewy jajnik, do takiego stopnia, że kulałam na lewą nogę (pęcherzyk miał wtedy 24mm i nie mógł się uwolnić z jajnika - 35dc) miałam wówczas podany zastrzyk prog***w dwóch dawkach. Ból po dwóch dniach znacznie ustąpił, a po kilku dostałam okres. Następnie lekarz zapisał mi tabl. anty. na uregulowanie tych cykli. Brałam je do maja tego roku (1rok). Po tym czasie dostałam okres po 39 dniach następnie po 35. Byłam szczęśliwa, że po tych tabletkach jest ok - owulacje były obie z prawego jajnika sądząc po bólu w ok. 22-23 dc (mierzyłam temperaturę, skoki były wyraźne). Kolejną miesiączkę dostałam po 44 dniach (8wrzesień) i tu było już gorzej - po 20 dniach bolał mnie jajnik lewy (uczucie wilgotności, zawahanie temp.) ale do owulacji nie doszło (temp.36.3)... Po kolejnych 10 dniach zaczął mocno boleć (lewy jajnik) i do owulacji doszło 32 dc i do końca cyklu jajnik ten mnie pobolewał. Kolejnej miesiączki nie mam do dziś. Byłam u ginekologa w 16 dc i ten twierdził, że owulacja będzie z lewego jajnika bo jest bardziej tkliwy (usg nie było). Dodam, że temp. w tym cyklu cały czas utrzymuje się nisko - nic nie odczuwam, żadnego bólu, kłucia nawet piersi mnie nie bolą (pierwsze 2 cykle po odstawieniu tabl. anty były bardzo wrażliwe na dotyk). W 51dc udałam się do innego ginekologa i ta badając powiedziała, że ogólnie wszystko jest w jak najlepszym porządku (chodzi o budowę moich narządów). Na usg mój dominujący pęcherzyk miał 11mm (lewy jajnik) wówczas P. ginekolog zapisała mi du*** (3 opakowania), który mam brać przez 10 dni 2x1 tabl. potem czekać na okres - następnie 16 dc-do 25 2x1 tabl. i tak przez dwa cykle. Jeśli nie będzie lepiej to z powrotem mam się do niej zgłosić. Dodam, że 3-eci cykl (5 miesięcy) staram się z mężem o dziecko o czym informowałam lekarzy. Nie mam pojęcia co mam dalej robić :-( Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Źródłem Pani problemów są zaburzenia hormonalne. Powinna się Pani udać do dobrego ginekologa, najlepiej ginekologa-endokrynologa, który się specjalizuje w leczeniu niepłodności. Należy wykonać szereg badań hormonalnych, aby poznać przyczynę nieregularności owulacji i cyklu, a następnie rozpocząć ewentualne leczenie hormonalne w celu ułatwienia zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne regulują cykl w tym sensie, że podczas ich brania występują regularne krwawienia, ale nie mają one wiele wspólnego z fizjologiczną miesiączką. Ponadto po ich odstawieniu dochodzi zwykle do dalszego rozregulowania naturalnej równowagi hormonalnej. Uważam, że podawanie tabletek antykoncepcyjnych czy D**** bez wcześniejszej pełnej diagnostyki nie jest żadnym leczeniem niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!