Brak pełnego wzwodu w młodym wieku

Witam, mam 21 lat. Ostatnio zauważyłem, że pojawiły się u mnie problemy ze wzwodem. Stało się to na przestrzeni roku, dodam że w tym czasie masturbowałem się codziennie przy pornografii. Ponadto brak u mnie jest wzwodów porannych, są one niepełne. Ale sporadycznie (tylko czasami) zdarza się, że mam wzwód w nocy, jest wtedy pełny, ale porannych jest brak. Przy masturbacji mogę osiągnąć wzwód, ale dopiero po pewnym czasie, nie tak dawno wystarczyło przytulenie do partnerki, a wzwód występował teraz już tak nie jest. Chciałbym się dowiedzieć, czy doszło tu tylko do utraty wrażliwości na bodźce, jeśli tak czy jest to odwracalne i czy muszę wtedy ograniczyć "pieszczoty" z partnerką, by wrażliwość wróciła? Z pornografii i masturbacji już zrezygnowałem, czy przyczyna leży gdzie indziej, dodam że na nic nie choruje wszystkie badania krwi są w normie.

Lek. Marta Hat

Witam! Problemy ze wzwodem coraz częściej spotykane, także u młodych mężczyzn. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym. Tak też wydaje się być u Pana. Fakt, że wzwód występuje podczas masturbacji oraz w niektórych innych sytuacjach pozwala w dużej mierze wykluczyć występowanie zmian chorobowych. Rzeczywiście tak jak Pan zauważył - jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania problemów ze wzwodem jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą. Nie bez wpływu może być też palenie papierosów oraz niezdrowy tryb życia - inne używki (alkohol, narkotyki), zła dieta, brak aktywności fizycznej. Warto zwrócić uwagę na ewentualność zaburzeń natury psychologicznej. Emocje, bardzo często nieświadome, mogą przyczynić się do braku wytrysku. Przykładowo, strach przed niemożnością zaspokojenia kobiety, czy ukryta złość w stosunku do partnerki. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem jest stres. Zbyt nerwowy tryb życia, codzienne problemy, brak czasu i pośpiech nie sprzyjają komfortowej atmosferze we współżyciu. Myślę, że w pierwszej kolejności należy ograniczyć masturbację i wyregulować styl życia. Ważne, aby czuł Pan akceptację i komfort, a nie denerwował się faktem "czy tym razem się uda". Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji specjalisty. Pozdrawiam serdecznie!