Brak poczucia sensu życia

Witam. Mam 27 lat, mam stałą pracę, kochającego partnera, który planuje nasze wspólne życie, kochającą rodzinę, na którą zawsze mogę liczyć, grupę znajomych, którzy mnie lubią i szanują, jestem z pozoru wesołą młodą kobietą, zadowoloną z siebie... A jednak coś jest nie tak, nie rozumiem tego, mam wszystko, czego człowiek potrzebuje do szczęścia, a nie daje mi to radości, męczy mnie codzienność, nie chce mi się wstawać, wszystko wydaje się bez sensu, bo niby jaki jest sens życia, jak i tak wszyscy skończymy pod ziemią, takie myśli często mnie nachodzą. Nie chcę tak czuć, a czuję, nie chcę ranić bliskich, a ranię. Nie wiem, co ze sobą robić, jak siebie naprawić? Aby poczuć się lepiej i pozytywniej patrzeć na świat, sięgam po drinka. Wiem, że to źle, ale pomaga, na chwilę, niestety, bo niewidzialny problem nadal istnieje, problem, którego nie potrafię sama zrozumieć...

27 LAT ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam!
Lęk przed śmiercią jest naturalnym elementem ludzkiej egzystencji – niektórzy filozofowie dowodzą, że wszystkie działania, które podejmujemy, służą stłumieniu tego lęku. Polecam Pani gorąco przeczytanie książki „Patrząc prosto w słońce” amerykańskiego psychiatry Irvina Yaloma. Ta lektura w dużej mierze traktuje o problemach z zaakceptowaniem śmierci.
Niepokojące jest to, że aby poczuć się lepiej, sięga Pani po alkohol – może to prowadzić do uzależnienia. Zresztą, jak sama Pani zauważyła, nie rozwiązuje to problemu.
Jeżeli lęk jest dominujący i działa destrukcyjnie, warto rozważyć wizytę u psychiatry. Proponuję, aby rozpoczęła Pani jednocześnie psychoterapię - wraz z farmakoterapią przynosi najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń nastroju, a z listu wnioskuję, że to Pani dolega... Dzięki psychoterapii dotrze Pani do przyczyn złego samopoczucia i będzie mogła je przepracować wspólnie z terapeutą.
Życzę powodzenia i pozdrawiam!