Brak porozumienia z matką a odpowiednie działania

Mam 19 lat. Chodzę do liceum i nie mogę powiedzieć że mam super oceny ale chcę zdać mature najlepiej jak się da. Mam ogromny problem z rodzicami a głównie z mamą.... chciałabym w weekend wyjść ze znajomymi np. na spacer czy jakąś domówkę to nie mogę. Z mamą nawet nie da się na ten temat porozmawiać. Jej jedyny argument to: "Bo nie". Tato jest już pod pantoflem więc mi nie pomoże bo nie chce narażać się mamie. Co mam zrobić w tej sytuacji? Nie będę przecież wzywać policji bo czułabym się trupem.

Budowanie zaufania i rozmawianie to najczęściej jedyna droga do porozumienia. Może pomogłoby, gdyby przez jakiś czas dawała Pani dowody na to, ze jest godna zaufania, poprawiła oceny, konkretnie umówiła się z rodzicami, czego od Pani oczekują i kiedy będą się wstanie zgodzić na wyjścia - ma to szansę zaowocować zmianą.

Z rodzicami tak to nieraz bywa, że nie widzą, jak im dzieci rosną. Z punktu widzenia prawa, jest Pani już dorosła. Patrząc na układ rodziny, jeszcze wspólnie gospodaruje, jest od nich zależna finansowo i potrzebuje Pani również ich wsparcia emocjonalnego. Nie radzę robić wojen, czy bezwzględnie walczyć o swoje prawa. Pełnoletność, to często jeszcze nie samodzielność. Mimo to poprosiłabym mamę o rozmowę, najlepiej nie w dniu wyjścia, ale wcześniej. Proszę powiedzieć jej o swoich potrzebach i dowiedzieć się, czego ona się obawia. Takie postawy, jak mamy, często nie są oparte o racjonalne przesłanki, ale o obawy, lęki, potrzeby.Pani spokój w czasie rozmowy może być pomocny. Warto, by Pani powiedziała mamie, jak Pani się czuje w sytuacji, gdy słyszy takie odmowy. Jeśli uda się na coś z mamą umówić, to po Pani stronie będzie leżało dotrzymanie tych obietnic. Powodzenia.
p.s. i warto podziękować mamie, jeśli poluzuje. Rodzice też lubią być docenieni.