Brak potrzeb seksualnych u 23-latki

Mam 23 lata, moj facet 25. Jestesmy para niespelna pol roku.Moim problemem jest zupelny brak pociagu seksalnego.Nie mam ochoty na zadne zblizenia,nie odczuwam podniecenia.Partner natomiast kipi z nadmiaru emocji,Choruje na depresje i jestem dziwica,jesli ma to jakies znaczenie.Co moze byc tego powodem?Martwie sie, ze moj brak ochoty na zblizenia utrzyma sie.Poza tym, co zastanawia mojego partnera, nie lubie sie calowac...Bardzo prosze o porade.
Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Poziom libido jest tak naprawdę cechą indywidualną, są kobiety które mają duże potrzeby seksualne, są również takie, które nie mają popędu i określają siebie jako aseksualne. Trudno mi dyskutować tutaj o tym, czy aseksuallnosc to naturalny stan, czy też wynik jakiegoś zaburzenia. W seksuologii przyjmuje się, że problem pojawia się, gdy osoba odczuwa z powodu danego objawu dyskomfort. A zatem to Pani decyduje, czy brak popędu to coś co Pani przeszkadza.
Jeśli tak jest, pojawia się pytanie o przyczyny. Tutaj w pierwszej kolejności potrzebny jest szczegółowy wywiad kliniczny, który pozwoliłby postawić wstępną diagnozę. Ważne na przykład są takie kwestie jak masturbacja, fantazje, sny erotyczne - czy kiedykolwiek były? Jak przebiegał okres dojrzewania? Jakie są choroby przewlekłe? Itd. Bez odpowiedzi na szereg pytań możemy snuć tylko domysły.
Nie mogę nie odnieść się do informacji o depresji, gdyż zarówno sama choroba jak i przyjmowane przez pacjentów antydepresanty bardzo często obniżają libido. Niewykluczone, że może tak być również u Pani.
Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty seksuologa.