Brak pracy na lekcjach u dziecka z ADHD - co robić?

Jestem samotną matką, wychowującą dwóch synów. Mój młodszy syn ma prawie 12 lat. Pięć lat temu zdiagnozowano u niego ADHD. Od tego czasu jego zachowanie bardzo się poprawiło, zarówno w domu, jak i w szkole. Nie mogę jednak poradzić z brakiem pracy na lekcjach mojego syna. Ciągłe uwagi nauczycieli doprowadzają mnie do rozpaczy. Rozmowy z synem niewiele pomagają. Jest bardzo bystrym i inteligentnym dzieckiem, zapamiętuje wszystko, co było na lekcji, notatek jednak nie robi. Popołudnia spędzamy na uzupełnianiu zeszytów. Nie wiem jakich mam użyć argumentów, kary (np. zakaz używania komputera) też nie pomagają na długo.

Błagam, poradźcie, co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Nie opisała Pani, na czym polega brak pracy Pani dziecka w szkole. Skoro syn zapamiętuje wszystko, co było na lekcjach, wnioskuję, że problemów z nauką nie ma. Jeśli dobrze rozumiem, problem polega na pretensjach ze strony nauczycieli w związku z niewypełnionymi zeszytami, czy tak?

Kary wprowadzą Panią i Pani syna w błędne koło, które obojgu przysporzy jedynie nerwów. Dla dziecka z ADHD uzupełnianie zeszytów  jest niewyobrażalnie nudnym zajęciem i wolałoby 10 razy wyrzucić śmieci, niż wypełnić rutynowe zadanie.

Najlepszą drogą do sukcesu, jest ustalanie małych celów (np. „umawiamy się, że w tym miesiącu na każdej lekcji notujesz 3 zdania”) i chwalenie nawet za osiągnięcie 1/5 założonych celów.

Czy nauczyciele wiedzą, że Pani syn ma diagnozę ADHD? Jeśli nie, to moim zdaniem, warto byłoby ich o tym poinformować. W większości szkół, nauczyciele odbywają szkolenia w zakresie radzenia sobie z dziećmi z ADHD i powinni raczej współpracować z rodzicami, niż mieć do nich ciągłe pretensje. Polecałabym ustalenie wspólnie z nauczycielami spójnej koncepcji pomocy synowi.

Proszę również zwrócić uwagę na to, aby syn słuchał jak najmniej skarg na swój temat. Z powodu ADHD i tak nasłucha się w życiu wielu przykrych uwag, które bezpośrednio przełożą się na jego poczucie własnej wartości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty