Brak pracy na lekcjach u dziecka z ADHD - co robić?

Jestem samotną matką, wychowującą dwóch synów. Mój młodszy syn ma prawie 12 lat. Pięć lat temu zdiagnozowano u niego ADHD. Od tego czasu jego zachowanie bardzo się poprawiło, zarówno w domu, jak i w szkole. Nie mogę jednak poradzić z brakiem pracy na lekcjach mojego syna. Ciągłe uwagi nauczycieli doprowadzają mnie do rozpaczy. Rozmowy z synem niewiele pomagają. Jest bardzo bystrym i inteligentnym dzieckiem, zapamiętuje wszystko, co było na lekcji, notatek jednak nie robi. Popołudnia spędzamy na uzupełnianiu zeszytów. Nie wiem jakich mam użyć argumentów, kary (np. zakaz używania komputera) też nie pomagają na długo.

Błagam, poradźcie, co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Kary wprowadzą Panią i Pani syna w błędne koło, które obojgu przysporzy jedynie nerwów. Dla dziecka z ADHD uzupełnianie zeszytów  jest niewyobrażalnie nudnym zajęciem i wolałoby 10 razy wyrzucić śmieci, niż wypełnić rutynowe zadanie.

Najlepszą drogą do sukcesu, jest ustalanie małych celów (np. „umawiamy się, że w tym miesiącu na każdej lekcji notujesz 3 zdania”) i chwalenie nawet za osiągnięcie 1/5 założonych celów.

Czy nauczyciele wiedzą, że Pani syn ma diagnozę ADHD? Jeśli nie, to moim zdaniem, warto byłoby ich o tym poinformować. W większości szkół, nauczyciele odbywają szkolenia w zakresie radzenia sobie z dziećmi z ADHD i powinni raczej współpracować z rodzicami, niż mieć do nich ciągłe pretensje. Polecałabym ustalenie wspólnie z nauczycielami spójnej koncepcji pomocy synowi.

Proszę również zwrócić uwagę na to, aby syn słuchał jak najmniej skarg na swój temat. Z powodu ADHD i tak nasłucha się w życiu wielu przykrych uwag, które bezpośrednio przełożą się na jego poczucie własnej wartości.