Brak pracy, samotność, potrzeba miłości...

Mężczyzna, 30 lat. Skończyłem studia 6 lat temu, nie mam pracy. Szukałem pracy w wielu miastach. Wysłałem mnóstwo cv i nic. Potrzeba miłości ogromna i samotność. Miałem ojca alkoholika, nie umiem nawiązywać kontaktów z rówieśnikami. Siedzę cały czas w domu (z przerwami, gdy wyjeżdżałem za granicę, gdzie straciłem czas, pracując jako barman, kelner, ochroniarz itd.) i nic nie zarobiłem - wypaliłem się też tam do końca, walcząc z moim bólem, jaki noszę w sobie, i aby móc tam pracować. Jestem tak bardzo samotny, że aż ciężko oddychać. Nie mam po co wstawać z rana, nie mam siły na nic również. Jestem kilka lat po nieudanym, toksycznym związku. Mam w sobie ogromną pustkę, nienawiść (ktorą zasiał we mnie ojciec, ogromna złość rozsadza mnie od środka), nerwicę żołądka, brak mi cierpliwości. Nieprzerwana gehenna od młodzieńczych lat, gdy mój ojciec pił, kilka przeprowadzek. Bito mnie w szkole - inni uczniowie. Nie mam żadnego kolegi, koleżanki itp., itd. Nigdy nie byłem szczęśliwy, tylko pamiętam cierpienie. Nie mogę liczyć na rodzinę... Przepraszam, że tak chaotycznie napisałem, ale starałem się w skrócie opisać, to piekło.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Napisał Pan bardzo przejmujący list. Pana sytuacja jest trudna, dlatego warto byłoby rozpatrzeć jej różne aspekty.

Podstawowym problemem, który utrudnia Pana normalne funkcjonowanie, jest dzieciństwo spędzone w rodzinie alkoholowej, trudności w szkole, tendencja do wchodzenia w toksyczne relacje. Proszę pomyśleć o podjęciu psychoterapii, o uczestniczeniu w spotkaniach DDA, proszę pomyśleć o internetowej grupie wsparcia dla osób z tym problemem. Podstawą wyleczenia i odzyskania równowagi psychicznej jest przede wszystkim psychoterapia. Gorąco namawiam do spotkania z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Po fachową pomoc może się Pan zgłosić do Poradni Zdrowia Psychicznego lub umówić prywatną konsultację.

Brak pracy jest poważnym problemem, który również wymaga wsparcia ze strony psychologów oraz doradców zawodowych. Zachęcałabym Pana do rozważenia różnych możliwości wyjścia z tej sytuacji, nawet takich, które początkowo Pan odrzucał. Może warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się lub podjęciu mniej płatnej pracy, nawet takiej, która nie wymaga wykształcenia? Niestety, statystyki wskazują, że średnia wysyłanych CV zanim trafi się na ta właściwą ofertę z reguły przekracza setkę. Proszę się nie poddawać i skorzystać z pomocy specjalisty.

Serdecznie Pana pozdrawiam, życzę powodzenia i gorąco namawiam do osobistego spotkania z psychologiem.