Brak przyjemności i ból podczas stosunków

Chcialem sie dowiedziec co moze byc przyczyna nie odczuwania przyjemnosci podczas stosunka a czasami jedynie bol czym to moze byc spowodowane? Wczesniej moja kobieta nie miala tego problemu odczuwala przyjemnosc za kazdym razem podczas stosunku a od pewnego czasu nie sprawia jej to przyjemnosci a czasami jedynie tylko dyskomfort i gra wstepna nie pomaga w tym zeby odczuwala przyjemnosc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęściej przyczyny tego problemu leżą w naszej psychice. Stres, a nawet lęk przed stosunkiem, może spowodować napięcie mięśni pochwy. W niektórych sytuacjach napięcie jest tak silne, że całkowicie uniemożliwia wsunięcie członka do pochwy. Zaburzenie to nazywane jest pochwicą. Problemu nie wolno lekceważyć. Wymaga leczenia psychoterapeutycznego, czasem wspomaganego farmakoterapią i ćwiczeniami mięśni pochwy. Jeśli ból towarzyszy stosunkowi za każdym razem, mimo że kobieta czuje się podniecona, parter ją pociąga i pojawia się charakterystyczne nawilżenie pochwy - prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa budowa narządów rodnych, np. zbyt krótka pochwa.
Innym potencjalnym źródłem dolegliwości może być endometrioza. U chorych kobiet śluzówka macicy narasta poza jej obrębem, najczęściej na jajnikach i podczas stosunku dochodzi do ucisku nieprawidłowej tkanki, co może wywołać ból. Wśród podejrzanych są też torbiele, choroby onkologiczne narządów rodnych czy stan zapalny jajników. Dyskomfort podczas stosunku mogą też powodować blizny i zrosty, np. po porodzie czy innych zabiegach chirurgicznych w okolicach narządów rodnych.
Do najczęstszych przyczyn bólu podczas stosunku należą infekcje i podrażnienia miejsc intymnych. Źródłem problemu może być grzybica pochwy lub, jak u mężczyzn, chlamydioza czy drożdżyca. Także zapalenie łechtaczki, przydatków czy przedsionka pochwy może wywołać ból podczas uprawiania seksu. Należy też wykluczyć opryszczkę i uczulenie, np. na kosmetyki, dopochwowe środki antykoncepcyjne, a nawet prezerwatywy.