Brak wskazywania palcem i słaba więź z mamą u 12-miesięcznego dziecka

Witam, córka 12 m.ż od 3 miesiąca rehabilitowana ze względu na problemy z napięciem mięśniowym, do 8 miesiąca tylko leżała, 8/9 miesiąc nastąpił skok, w tej chwili córka stoi i porusza się przy meblach, czasem stanie bez oparcia, zdaniem rehabilitantki cały czas jest bardzo wiotka. Niepokoi mnie to, że nie wskazuje palcem, nie wie, że jestem mamą, nie ma ze mną silnej więzi, wołana po imieniu spojrzy na mnie ale nic poza tym, nie rozumie zakazów...mam czekać czy szukać pomocy? Pozdrawiam,

Na wskazywanie palcem córeczka ma jeszcze czas (do ukończenia 16 m. ż. według skali Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej), natomiast powinna już jakoś reagować na zakazy (choć na chwilę się zatrzymać, spojrzeć na rodzica).
Obniżone napięcie mięśniowe może wciąż oddziaływać opóźniająco na rozwój córeczki. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do jej rozwoju, warto skonsultować się choćby jednorazowo z psychologiem dziecięcym. Oceni, czy są powody do niepokoju, udzieli wskazówek do stymulacji, przygotuje na kolejne etapy rozwojowe.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Nie pisze Pani jaką rehabilitację ma dziecko- co by to nie było należy kontynuować.Polecam też równolegle terapię SI/integracja sensoryczna/ i hipoterapię. Absolutnie nie należy czekać, że to minie.