Brak zarodka - czy może to być ciąża pozamaciczna?

Witam. Jestem w 5 tc i mam koszmarny ból pleców. Byłam u lekarza, lekarz wykonał USG - nie zobaczył zarodka - kazał wykonać jak najszybciej badanie na hormon ciążowy. Nie chciał nic więcej powiedzieć. Powiedział, że dopiero po otrzymaniu wyniku będzie mówić coś więcej. Czy coś jest nie tak?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli lekarz zdiagnozował piąty tydzień ciąży na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego, a jedynie nie zobaczył zarodka, to nie oznacza to jeszcze niczego złego, jest nieco za wcześnie, by można było zobaczyć zarodek.

Jeśli jednak podaje Pani wiek ciąży bazując na dacie ostatniej miesiączki, a lekarz nie widział pęcherzyka ciążowego, to może to oznaczać, że:
- ciąża przestała się rozwijać i doszło do poronienia
- doszło do opóźnienia owulacji w danym cyklu i jest faktycznie ciąża jest młodsza, niż to wynika z daty ostatniej miesiączki, zbyt młoda, by było widać pęcherzyk ciążowy
- rzeczywiście mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną

Powinna Pani skontrolować poziom beta HCG oraz dynamikę jego wzrostu (kolejne badanie po 2-3 dniach) i ponownie udać się na badanie USG po tygodniu od poprzedniego.

Pozdrawiam serdecznie!