Brakuje mi pewności siebie - jak mogłabym to zmienić?

Jestem 20-letnią studentką. Brakuje mi pewności siebie. Często mam wrażenie, że nie spełniam oczekiwań i wymagań innych ludzi, i mam z tego powodu poczucie winy. Jestem osobą, która lubi czasem pobyć sama, ale nie za długo. Mam tylko kilku przyjaciół. Rzadko wychodzę na imprezy, bo raczej za nimi nie przepadam. A może po prostu się boję. Bardzo często zamykam się w swoim świecie marzeń, uciekam od rzeczywistości. Raczej trudno mi się skoncentrować na teraźniejszości. Nie mam problemów z nauką, wręcz przeciwnie - jestem ambitna i uważam swój intelekt oraz wiedzę za mój jedyny atut i kapitał. Mam też swoje pasje, które są dla mnie bardzo ważne, gdyż dzięki temu realizuję się artystycznie. Często towarzyszy mi jednak uczucie wyobcowania. Mam wrażenie, że nikt mnie nie rozumie albo że ludzie źle tłumaczą sobie moje zachowanie. Jestem osobą wrażliwą i emocjonalną, szybko zmieniają mi się nastroje. Jeśli kogoś lubię, to jawnie to okazuję. Boleśnie odczuwam odtrącenie. Bardzo potrzebuję bliskości drugiego człowieka, bratniej duszy. Nie lubię czuć się pozostawiona sama sobie. Często szukam wsparcia u osób silniejszych ode mnie, zwykle u moich nauczycieli. Najbardziej motywują mnie sukcesy, bo wtedy wiem, że stać mnie na jeszcze więcej. Motywacją jest także dla mnie poparcie innych osób. Czasem towarzyszy mi jakieś poczucie lęku i ktoś musi mnie popchnąć do działania. Mimo swoich 20 lat nie byłam jeszcze w stałym związku. Czy to powód do niepokoju? Czy to świadczy o emocjonalnej niedojrzałości? Co mogę zrobić, żeby zyskać pewność siebie? Jak mogę nad tym pracować? Czy powinnam zgłosić się do psychologa? Bardzo chciałabym to zmienić, ale nie wiem jak...

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Proponowałbym, aby zastanowiła się Pani, skąd taki brak pewności siebie. Zaniżona samoocena ma swoje źródło, dlatego proponowałabym, aby zastanowiła się Pani nad wizytą u psychologa, jeżeli taki stan rzeczy przeszkadza  w codziennym funkcjonowaniu. Pomocne mogą być również warsztaty psychologiczne, na których będzie mogła Pani popracować ze swoimi kompleksami, zaniżoną samooceną, a także przepracować emocje. Trudno na podstawie kilku zdań wskazać, co może być przyczyną takiego zachowania. Proszę pamiętać, że tylko w kontakcie bezpośrednim ze specjalistą uzyska Pani pomoc i wsparcie. Pozdrawiam

Witam,

wchodzi Pani w fazę dorosłości, więc na stały związek przyjdzie czas, poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba kształtować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie