Brak miesiączki po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Brałam tabletki antykoncepcyjne ponad 1,5 roku ze względu na cerę przede wszystkim. Teraz gdy odrzuciłam je, znaczy przestałam brać, ze względu na złe samopoczucie od 30 marca aż do teraz ciągle nie pojawiła mi się miesiączka, do tej pory zawsze była regularna. Nie jestem w ciąży, ponieważ robiłam dwukrotnie testy w odstępach czasowych około 2 tygodni. Nie wiem co sie dzieje, a martwię się niesamowicie. Pomocy!

Lek. Marta Hat

Witam! Nieregularne cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeżeli stosowała Pani antykoncepcję hormonalną przez dłuższy okres czasu są rzeczą normalną. Najczęściej występuje wydłużenie cyklu, tak jak w Pani przypadku. Nieregularne cykle mogą trwać kilka miesięcy, do pół roku zwykle samoistnie ulegają wyregulowaniu. W przypadku krótkich cykli miesiączkowych i obfitych krwawień istnieje ryzyko wystąpienia anemii z niedoboru żelaza z powodu nadmiernej utraty krwi. Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywać przez dłuższy okres czasu należy udać się do ginekologa - czasem w takich przypadkach jest konieczna farmakologiczna regulacja długości cyklu. Pozdrawiam serdecznie!