Brązowa wydzielina - czy ona może świadczyć o czymś poważnym?

Witam,
mam 19 lat. We wrześniu 2010 roku zażyłam tabletkę "po" i po niej spóźniał i się okres nawet 2 miesiące. Potem był miesiąc regularny, czyli u mnie 24 dni. Teraz już mam 9 dni opóźnienia. Strasznie bolą mnie piersi i brzuch, aż do łez. Z pochwy wydzieliła mi się brązowa wydzielina, którą zauważyłam dopiero rano. Współżyłam z chłopakiem ok. 3 tyg temu, lecz w 7 dni spóźnionej miesiączki zrobiłam test i wyszedł negatywny.
Dodam, że po zabraniu dość sporej ilości leków przeciwbólowych bez recepty dostałam zawrotu głowy. Nie wiem, czy to przyczyna tej tabletki, którą brałam pół roku temu, czy też stres, którego miałam ostatnio trochę przez szkołę i zaliczenia.

Ponadto wykryto u mnie nadżerkę, ale lekarz ginekolog kazał z tym nic nie robić i zgłosić się po 12 miesiącach. Czyli będzie to we wrześniu 2011 roku. Co robić? Odchodzę od zmysłów. Boję się, że to ciąża, że coś mi jest poważnego.
Pomocy!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wydaje mi się, że doszło do jednorazowego zaburzenia hormonalnego w danym cyklu miesięcznym, które spowodowało opóźnienie miesiączki. Wykonanie testu ciążowego było prawidłową i potrzebną reakcją na spóźniającą się miesiączkę. Brązowe plamienie może być zwiastunem nadchodzącej miesiączki, która z kolei może mieć nieco inny niż zwykle przebieg. Może być bardziej obfita czy bardziej bolesna.

Brązowe plamienie może też jednak być spowodowane nadżerką, która występuje dość często u młodych kobiet i zwykle ma podłoże hormonalne, jako taka nie jest groźna, dlatego lekarz kazał ją jedynie obserwować.

Nie ma powodów do niepokoju. Proszę swobodnie oczekiwać miesiączki. Jeśli nawet nie przyjdzie w danym miesiącu, to również nie będzie to jeszcze powód do dużego niepokoju. Dopiero jeśli takie zaburzenia staną się regularne, będą się powtarzać w kolejnych cyklach, należy udać się do ginekologa, a najlepiej ginekologa-endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!