Brązowe i czerwone plamienia w ciąży

Witam!

Długo z mężem staraliśmy się o dziecko. Od mojej pani ginekolog dostałam Duphaston, który miał pomóc w zajściu w ciążę. Brałam go od 16- 23 dnia cyklu. Teraz jestem w 5 tygodniu ciąży. Od tygodnia łapią mnie od czasu do czasu bóle w podbrzuszu, a od 2 dni pojawia mi się śluz od żółto-brązowego do zabarwionego lekko na czerwono. Towarzyszą mi też codziennie silne bóle głowy. Proszę o jakąś poradę.

Z góry dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam!

Krwawienie i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza w trakcie ciąży wymagają konsultacji ginekologicznej. Podobne objawy są podstawowymi objawami poronienia, dlatego w przypadkach odczuwania takich dolegliwości nie należy ich lekceważyć, mimo że nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym. Gdy dolegliwości te nie są zbytnio nasilone - ból jest niewielki, plamienie sporadyczne lub nie występuje, a w badaniu fizykalnym kanał szyjki macicy jest zamknięty stan nazywamy poronieniem zagrażającym. Mimo że w pierwszych tygodniach ciąży ból podbrzusza może występować fizjologicznie nie należy tego objawu lekceważyć. Zazwyczaj w takim przebiegu dolegliwości rokowanie jest dobre. Czynnikiem sprzyjającym poronieniu we wczesnym etapie ciąży jest najczęściej niewydolność ciałka żółtego, które produkuje hormon - progesteron. W takich sytuacjach szybka reakcja i włączenie do leczenia progesteronu (luteina) zwiększają prawdopodobieństwo na pomyślne zakończenie ciąży. W razie braku nieprawidłowości w badaniach zwykle dalsze postępowanie oprócz ewentualnej farmakoterapii oraz oszczędzającego trybu życia nie jest konieczne. Pozdrawiam serdecznie!