Brązowe plamienie po stosunku po wcześniejszych poronieniach

Zacznę od początku. W styczniu poprzedniego roku straciłam ciąże (3) tydz. miałam zabieg i po 5 miesiącach znów zaszłam w ciąże, no i znów straciłam (ciąża obumarła w 9 tyg). Znów miałam zabieg. W tym miesiącu kochałam się z mężem w dni płodne, a 2 dni po stosunku zobaczyłam, że mam brązowe plamienie małe.
Czy to może oznaczać ciąże? Zaznaczę, że robiłam wszystkie badania i wszystko jest ok.
Proszę o szybką odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie dwa dni po stosunku (jeśli był to jedyny stosunek w tym cyklu) nie może być objawem ciąży. W pierwszym trymestrze zdarzają się plamienia i skąpe krwawienia z dróg rodnych, może też wystąpić krwawienie implantacyjne (związane z zagnieżdżaniem się zarodka), ale później. Dwa dni po stosunku ewentualny zarodek jeszcze nie dotarł nawet do jamy macicy.

Możliwe, że doświadczyła Pani plamienia owulacyjnego. W takim układzie zajście w ciążę w tym cyklu jest prawdopodobne, gdyż współżyli Państwo w okresie okołoowulacyjnym. Jeśli nie będzie Pani jednak w ciąży, a krwawienia będą występować również w kolejnych cyklach, to warto udać się do ginekologa, by ten ocenił, czy przyczyną ich rzeczywiście jest owulacja czy też co innego, np. zaburzenia hormonalne czy zmiany organiczne, jak polip, nadżerka szyjki macicy, mięśniaki macicy lub torbiel jajnika.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!