Plamy na nogach w kolorze brązowym

Witam, Od pewnego czasu na lewej nodze pod kolanem i na skórze na piszczelu pojawiły się plamy. Plamy na mogach mają kolor brązowy, myślałem że to brud, ale ani gąbką, ani pumeksem nie chce zejść. Dodatkowo skóra na tych plamach na nogach, jest inna, niż na reszcie nogi. Sprawia wrażenie wysuszonej. Nie wiem co to może być, bardzo mi przeszkadza, wygląda to nieestetycznie. Załączam zdjęcie plam na nogach, bo naprawdę ciężko mi to opisać LINK : http://i.imgur.com/wuZS0o5.jpg Co może być przyczyną pojawienia się brązowych plam na nogac? Czy to coś poważnego? Czy powinienem wykonać jakieś badania lub zwrócić się do specjalisty? Czy te zmiany skórne same znikną? Nie wiem czy powinienem już teraz udać się do lekarza (jeśli tak to jakiego??) czy może jeszcze poczekać aż plamy na nogach znikną? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie jest to związane z infekcją grzybiczą skóry.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

tak naprawdę na podstawie samego zdjęcia istniejących u Pana zmian skórnych ciężko jest wysunąć jakiekolwiek dalsze podejrzenia co do tego, jaka to jest przyczyna wystąpienia problemu. Istotne byłoby przede wszystkim zebranie z Panem wywiadu lekarskiego. Do ważnych informacji, które mogłyby pomóc w ustaleniu u Pana rozpoznania, zaliczyć można by było:
-czy choruje Pan na jakiekolwiek schorzenie przewlekłe?
-czy zażywa Pan jakieś leki lub czy w ostatnim czasie stosował Pan jakieś preparaty farmaceutyczne?
-czy przed wystąpieniem zmian skórnych doświadczył Pan jakiegoś urazu kończyny dolnej?
-czy tego rodzaju zmiana pojawiła się u Pana po raz pierwszy, czy też może w przeszłości borykał się Pan już z takim problemem?
-czy poza istnieniem zmiany na skórze, doświadcza Pan jakichkolwiek dolegliwości związanych z jej obecnością, takich jak np. świąd, uczucie pieczenia, wzmożona ciepłota skóry w okolicy zmiany?

Potencjalnych przyczyn wystąpienia tego rodzaju zmiany skórnej wyróżnić można stosunkowo dużo. Mogło do niej doprowadzić np. zakażenie grzybicze skóry, możliwe także, że zmiana pojawiła w związku ze stosowaniem przez Pana jakichś leków i wystąpienia działań niepożądanych tychże preparatów. Istnieje również możliwość, że zmiany skórne wystąpiły np. na skutek jakichś zaburzeń dotyczących gospodarki hormonalnej. Z wymienionych względów najkorzystniej byłoby, gdyby odwiedził Pan lekarza rodzinnego, który – w razie potrzeby – skieruje Pana do dermatologa.

Aby cokolwiek móc powiedzieć na temat tej zmiany należy ją obejrzeć, zbadać, przeprowadzić wywiad z pacjentenozm i wtedy można postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednei leczenie.