Brązowe przebarwienie na linii od pępka do spojenia łonowego

Czy wystąpienie brązowego przebarwienia na linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego musi być spowodowane zajściem w ciążę? Jeśli nie to czym może być ono spowodowane ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Kresa środkowa na brzuchu ciężarnej zmienia barwę na ciemniejszą z powodu zwiększonego wytwarzania melaniny w ciąży. Po porodzie zmiana ta zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku miesięcy. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do takiego przebarwienia również u osób nie będących w ciąży. Proszę pamiętać iż linia ta pojawia się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, u większości kobiet ciężarnych. Zdecydowanie nie powinna mieć Pani jednak powodów do niepokoju. Takie przebarwienie nie jest związane z żadną patologią.