Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brązowe zmiany na paznokciach a wykluczona grzybica

Psujące się paznokcie u rąk, odklejające się płytki, brązowe obszary wżerające się w różowe zdrowe miejsca, posiew wykluczył grzybicę. Trzech dermatologów stwierdziło, że nie wiedzą co robić :)
ponad rok temu

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Najbardziej prawdopodobna jest grzybica i tu pojawia się problem...
Plamy podpaznokciowe mogą występować w urazach, łuszczycy, układowym toczniu rumieniowatym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole antyfosfolipidowym, chorobie wrzodowej żołądka, nowotworach, ciąży, przy stosowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych, a także w zapaleniu wsierdzia.
Aby ustalić przyczynę zmian konieczne jest badanie dermatologiczne oraz internistyczne i ewentualnie szereg badań dodatkowych. Lekarz po badaniu fizykalnym zadecyduje o konieczności wykonania badań dodatkowych.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam
Trudno mi się wypowiedzieć nie widząc zmian i nie znając dokładnego wywiadu. Jednak onycholiza (oddzielanie płytki paznokciowej) często wywołana jest używaniem dużej ilości detergentów (głównie płyny do mycia naczyń i podłóg), jak i też nieprawidłową pielęgnacją. Życzę postawienia ostatecznej diagnozy i wyleczenia zmian
Pozdrawiam

0

Witam,
1. łuszczyca paznokci
2. zmiany alergiczne - praca zawodowa?, czynności domowe?
3. reakcja na leki
4. niedobór żelaza (badanie poziomu we krwi)
5. choroby autoimmunologiczne.
i wiele innych
Zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy