Brązowy śluz z pochwy

Mam 17 lat. Miesiączkowałam bardzo nieregularnie, zdarzało się nawet, że 4 miesiące nie miałam okresu, ale od 3 ostatnich miesięcy cykl trwał 36-38 dni. Natomiast miałam dostać okres około 18 kwietnia, ale nie dostałam, 20 kwietnia pojawił się brązowy śluz, jest go mało, 2 małe plamki na dzień. Nie biorę tabletek antykoncepcyjnych, ani innych leków. Brązowa wydzielina trwa już 10 dni. Jest ona dość gęsta, bez zapachu. Bolą mnie piersi, innych objawów raczej nie mam. Zastanawiam się co to może być ? I kiedy się wreszcie skończy? Myślałam na początku, że to poprzedza miesiączkę, ale trwa już 10 dni a krwi nie ma.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli współżyjesz, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że nie jesteś w ciąży (wykonać test ciążowy z moczu). Jeśli ciąża jest/zostanie wykluczona, pozostaje się obserwować. Trudno bowiem z jednorazowego epizodu plamień wnioskować o ich przyczynie. Jeżeli na dniach pojawi się miesiączka, można będzie przypuszczać, że plamienia związane są z niewydolnością ciałka żółtego- częstym zaburzeniem hormonalnym, w przebiegu którego w drugiej fazie cyklu występuje zbyt niskie stężenie progesteronu we krwi. Możliwe również, że jednorazowo miesiączka wystąpiła w takiej, skąpej i przedłużonej, postaci, lub że cierpisz na innego rodzaju zaburzenia hormonalne (np. hiperprolaktynemię) a plamienia związane są z inną przyczyną- np. polipem, mieśniakiem lub nadżerką. Radzę więc poobserwować się w przeciągu najbliższych ok. 2 miesięcy i, jeśli problem z plamieniami i/lub nieregularną miesiączką powtórzy się, udać się do ginekologa.
Pozdrawiam!