Brunatne plamienia przed okresem

Witam.
W lutym skończyłam 25 lat. Od ponad 6 miesięcy zdarzają mi się plamienia. Są to plamienia brunatne, zaczynające się 5-7 dni przed okresem. Byłam ostatnio na badaniach USG i Cytologii. USG OK Cytologia- II Grupa, ze stanem zapalnym. Ginekolog zaleciła mi zażywać **** (syntetyczny progesteron) 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez trzy cykle ( od 16 do 25 dnia cyklu). Strasznie niepokoją mnie te plamienia. Nigdy nie stosowałam tabletek antykoncepcyjnych.

Mam męża i planujemy w przyszłości mieć dzieci. Strasznie się martwię. Poza tym na pytanie zadane pani ginekolog czego mogą być objawem te plamienia, odpowiedziała, że szybko starzeję się hormonalnie i jak najszybciej powinnam zdecydować się na dziecko, jeśli chcę je w ogóle mieć. To mnie przeraziło.
Proszę o odpowiedź, czego skutkiem mogą być te plamienia i jakie mogą być jego konsekwencje, również, w jaki sposób leczy się takie dolegliwości?
Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Pani objawy wskazują na niewydolność ciałka żółtego (inaczej niedomogę lutealną). Jest to dość często spotykane zaburzenie hormonalne, które leczy się właśnie w taki sposób, w jaki czyni to Pani lekarz. Może nie powinna Pani tak bardzo przejmować się słowami dotyczącymi "szybkiego hormonalnego starzenia się". Proszę na spokojnie zaplanować sobie odpowiedni dla siebie moment na ciążę (oczywiście nikomu nie zaleca się czekania do wieku trzydziestu kilku lat), pamiętając, by w związku z problemami endokrynologicznymi dobrze monitorować ją i pozostawać pod troskliwą opieką lekarską już od samego jej początku (ze względu na zwiększone ryzyko poronienia, któremu zapobiega się poprzez kontynuację leczenia progesteronem lub innym gestagenem).
Pozdrawiam serdecznie!