Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brzydzę się swojej chudości

Witam. Od dłuższego czasu mam problem, dotyczący mojej wagi. Przy wzroście 196 cm ważę 58 kg. Płeć męska, 20 lat. Kości pokrywa skóra, nie mogę sobie z tym poradzić. Nie jem za wiele, ale jem wszystko. Wynika to m.in. z braku czasu. Dziennie zjadam jeden chleb i to wszystko. Teraz jakby to przyspieszyło, z tygodnia na tydzień czuję się coraz chudszy. Może ma na to wpływ moja psychika? Ma to jakiś związek z tym, że w życiu trudno mi jest sobie poradzić. Kiedy mam na głowie sam siebie... praca, szkoła, dom, wiele stresów z tym związanych... i wiele problemów. Brzydzę się siebie, patrząc w lustro, widząc jak chudo wyglądam. Coraz częściej się spotykam z pytaniami ludzi, czy nie jestem chory na coś... strasznie mnie to przytłacza, jest to w dużym stopniu kompleksem u mnie. Proszę o jakąś pomoc.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Wychowanie a pewność siebie

Witam serdecznie!

Myślę, że problem jest trochę złożony. W pierwszej kolejności proponowałabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać wszystkie niezbędne badania, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest Pan zdrowy. Wiele zaburzeń somatycznych może dawać takie objawy, warto byłoby to najpierw sprawdzić.

Kolejna rzecz to rozmowa z psychologiem. Ma Pan bardzo niskie poczucie własnej wartości. Warto byłoby również popracować nad regularnym trybem dnia i lepszym zarządzaniem czasem. Jeżeli problem ma podłoże psychologiczne, to psycholog również okaże się niezastąpiony. Proszę poszukać specjalisty, który zajmuje się zaburzeniami odżywiania lub psychoterapeuty behawioralno-poznawczego.

Trzeci krok to spotkanie z dietetykiem, który ustaliłby wraz z Panem optymalną dla Pana dietę.

Czwarty krok: samoakceptacja. Chudość chudością, ale są w Panu takie cechy, które Pan lubi. Proszę się nad nimi zastanowić. Jestem chudy, ale nie przeszkadza mi to w byciu... - proszę dokończyć to zdanie, uzupełniając je pozytywnymi cechami Pana osobowości (przynajmniej 10 różnych opcji zakończenia!).

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty (specjalistów).
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy