Byłam świadkiem tragicznego wydarzenia - jak sobie z tym poradzić?

Od kiedy nawiedził mnie ten straszny koszmar, a miał on miejsce na mojej klatce schodowej, nie mogę przestać o nim myśleć. Był tragiczny w skutkach - osoba, która z nich spadła została sparaliżowana. Ja jestem bardzo wrażliwą osobą i przez tę sytuację nie potrafię zasnąć, ciągle o tym myślę i nie wiem jak dalej żyć, boję się chodzić po tych schodach, boję się spać. Życie straciło dla mnie sens z powodu moich lęków. Jak mam sobie z tym radzić? Zapisałam się na terapię biofeedback i do psychoterapeuty, ale czy oni mi pomogą? Wierzę, że tak i mam duże samozaparcie, ale lęk jest niewyobrażalny. Trzęsą mi się ręce, drży głowa, ciągle myślę o ludziach cierpiących i dlaczego taka tragedia wydarzyła się u mnie w domu. Mam w związku z tym pytanie: czy psychologia zna takie przypadki? Jak powinnam określać moją chorobę? Nie wiem już co o tym myśleć. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Akcje edukacyjne a rzucanie palenia

Wiele kobiet nie rezygnuje z palenia podczas ciąży. Czy można w jakiś sposób zmienić tę sytuację? Czy akcje edukacyjne mogą cokolwiek zmienić? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Wydarzenie, którego była Pani świadkiem odbiłoby się na psychice prawdopodobnie każdego człowieka. Ta sytuacja była trudnym i silnie stresującym przeżyciem, wywołała objawy zbliżone do zespołu stresu pourazowego. Można powiedzieć, że Pani psychika nadal jest w szoku i próbuje pogodzić się z tym, co zaszło.

Biofeedback jest jak najbardziej dobrym pomysłem, ale podstawą przepracowania zdarzenia powinna być psychoterapia, najlepiej  w nurcie behawioralnym lub poznawczo-behawioralnym. Regularne spotkania z psychologiem pomogą Pani stopniowo uwolnić się od trudnych myśli, lęku oraz problemów ze spaniem. Proszę również korzystać z łagodnie wyciszających herbat ziołowych (np. melisy) wieczorem i przed snem, a także spożywać pokarmy bogate w minerały oraz magnez, dbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej.

Proszę być dobrej myśli, psychologia nie tylko zna takie przypadki, ale również środki, dzięki którym można takim zaburzeniom zaradzić.

Serdecznie Panią pozdrawiam!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty