Byłam świadkiem tragicznego wydarzenia - jak sobie z tym poradzić?

Od kiedy nawiedził mnie ten straszny koszmar, a miał on miejsce na mojej klatce schodowej, nie mogę przestać o nim myśleć. Był tragiczny w skutkach - osoba, która z nich spadła została sparaliżowana. Ja jestem bardzo wrażliwą osobą i przez tę sytuację nie potrafię zasnąć, ciągle o tym myślę i nie wiem jak dalej żyć, boję się chodzić po tych schodach, boję się spać. Życie straciło dla mnie sens z powodu moich lęków. Jak mam sobie z tym radzić? Zapisałam się na terapię biofeedback i do psychoterapeuty, ale czy oni mi pomogą? Wierzę, że tak i mam duże samozaparcie, ale lęk jest niewyobrażalny. Trzęsą mi się ręce, drży głowa, ciągle myślę o ludziach cierpiących i dlaczego taka tragedia wydarzyła się u mnie w domu. Mam w związku z tym pytanie: czy psychologia zna takie przypadki? Jak powinnam określać moją chorobę? Nie wiem już co o tym myśleć. Bardzo proszę o odpowiedź.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Wydarzenie, którego była Pani świadkiem odbiłoby się na psychice prawdopodobnie każdego człowieka. Ta sytuacja była trudnym i silnie stresującym przeżyciem, wywołała objawy zbliżone do zespołu stresu pourazowego. Można powiedzieć, że Pani psychika nadal jest w szoku i próbuje pogodzić się z tym, co zaszło.

Biofeedback jest jak najbardziej dobrym pomysłem, ale podstawą przepracowania zdarzenia powinna być psychoterapia, najlepiej  w nurcie behawioralnym lub poznawczo-behawioralnym. Regularne spotkania z psychologiem pomogą Pani stopniowo uwolnić się od trudnych myśli, lęku oraz problemów ze spaniem. Proszę również korzystać z łagodnie wyciszających herbat ziołowych (np. melisy) wieczorem i przed snem, a także spożywać pokarmy bogate w minerały oraz magnez, dbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej.

Proszę być dobrej myśli, psychologia nie tylko zna takie przypadki, ale również środki, dzięki którym można takim zaburzeniom zaradzić.

Serdecznie Panią pozdrawiam!