Candida albicans w wymazie z odbytu a ciąża

Witam! Obecnie jestem w 8 tyg ciąży. Po zrobionych w 2011r badaniach z posiewu kału wykryto u mnie candidę albicans. Leczyłam się, ale nic nie pomogło. Do dnia dzisiejszego bardzo swędzi mnie odbyt. Stosuję dietę nie ma poprawy i boję się iż zarażę tym paskudztwem płód podczas ciąży i porodu. Czytałam, że nawet dziecko może urodzić się z zespołem Downa. Czy można temu jakoś zaradzić? Do jakiego lekarza się udać oprócz ginekologa? Proszę o pomoc!!! Dziękuję!!! Kinga 33 lata.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Kobieta w ciąży w celach profilaktycznych powinna przez cały okres ciąży zażywać pałeczki kwasu mlekowego. Przydatny będzie płyn do higieny intymnej o kwaśnym pH. Powinna też nosić bawełnianą bieliznę oraz codziennie się podmywać. Różnego rodzaju nasiadówki i irygacje pochwy są zabronione. Przyszła mama nie powinna zbyt długo raczyć się gorącymi kąpielami. Odradzane jest też stosowanie płynów zapachowych i podmywanie się gąbką (jest ona siedliskiem bakterii).

Grzybica powinna być wyleczona przed porodem. Dziecko, podczas przepychania się przez kanał rodny, może zarazić się grzybem.
Koniecznie trzeba zgłosić się ponownie do ginekologa ( może tym razem innego, jeżeli obecny nie widzi problemu)