cd. co dalej po poronieniu?

Już wiem, że poroniłam, ale krwawię nadal już 2,5 tygodnia. Byłam u lekarza i po usg stwierdził, że potrzebne łyżeczkowanie. Na wcześniejszym usg jeszcze był widoczny pęcherzyk pusty, 5 mm, a na tym już nie.

Czy to samo się nie wyczyści. Bardzo boję się łyżeczkowania, Czy pojawią się zrosty i później nie zajdę już w ciążę? Czy po tym zabiegu można mieć dzieci? Jak szybko można się starać? Kiedy mogę rozpocząć współżycie? Co jest powodem pustego jaja płodowego?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Puste jajo płodowe to stan, w którym zarodek przestaje się rozwijać na bardzo wczesnym etapie- tak że jest zbyt malutki, by kiedykolwiek można było uwidocznić go w USG. Pęcherzyk ciążowy natomiast, czyli struktura otaczająca zarodek, rośnie nadal i widać ją wyraźnie podczas tego badania. Po jakimś czasie dochodzi do poronienia, ponieważ zarodek nie żyje. Przyczyny tego stanu nie są do końca poznane, prawdopodobnie jest on związany z zaburzeniami genetycznymi (występującymi przeważnie u dziecka zupełnie zdrowych rodziców). Jest to częsta patologia. Na szczęście nie ma zwiększonego ryzyka, że kolejna ciąża również będzie przebiegała w ten sposób.
Ryzyko powstania zrostów w jamie macicy po łyżeczkowaniu wynosi ok. 6,5%, jeżeli zabieg wykonywany jest z powodu niekompletnego poronienia. Jeśli nawet zrosty wytworzą się, nie oznacza to automatycznie, że zajście w kolejną ciążę i donoszenie jej będzie niemożliwe! Często możliwe jest bowiem skuteczne leczenie tego stanu.
Oczywiście, jeżeli udaje się tego uniknąć, staramy się nie wykonywać łyżeczkowania. Bardzo dużo zależy od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do poronienia. Straty ciąży po 8 tygodniu (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) zazwyczaj są niekompletne (macica sama nie oczyszcza się całkowicie) i często konieczne jest łyżeczkowanie. Pozostawienie resztek po poronieniu w jamie macicy grozi bowiem powikłaniami, takimi jak obfite krwawienie i zakażenie.
Zwykle zaleca się odczekać ze staraniami o dziecko po poronieniu co najmniej 2-3 cykle miesiączkowe- dajemy sobie wtedy czas na pełną regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Owulacja pojawia się jednak zwykle już po 2-4 tygodniach po zakończeniu poronienia (czyli po skończonym krwawieniu), tak więc zajście w ciążę możliwe jest dość szybko.
Pozdrawiam serdecznie!