Cechy rotacji kręgów wzdłuż osi długiej
Witam serdecznie! Mam 67 lat /dotychczas byłam b. sprawna, a od jesieni nie bardzo.Po RTG kręgosłupa stwierdzono: cechy rotacji kręgów wzdłuż osi długiej,tyłozmyk na 2 mm trzonu kręgu L1, zmiany zwyrodnieniowe, osteofitoza krawędziowa, przewężenie przestrzeni m/kręgowej L3-L4. Lordoza fizjologiczna zachowana, wysokość trzonów kręgowych i stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Po grabieniu gałęzi w ogrodzie miałam straszne bóle /nie mogłam stać, siedzieć leżeć/ Co o powyższym sądzić? Pozdrawiam.

KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon