Celiakia a plemniki

Razem z mężem staramy się o dziecko. Jak się okazało, mój mąż ma za mało plemników. Czy jest to leczone? Jak tak, jakie są metody? Czy jest to spowodowane chorobą glutenową?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli Pani mąż choruje na celiakię (chorobę trzewną), to niewykluczone, że to właśnie jest przyczyną zbyt małej liczby plemników w ejakulacie (czyli tzw. oligozoospermii). W tej sytuacji najpewniej trzymanie się ścisłej diety bezglutenowej pomogłoby przynajmniej częściowo rozwiązać problem. Często dorosłym osobom cierpiącym na celiakię trudno jest utrzymać reżim tej wcale niełatwej diety, a problemy z płodnością mogą być tego przykrą konsekwencją. Mąż powinien pozostawać pod kontrolą gastroeneterologa. Możliwa jest też inna przyczyna problemów z nasieniem - wtedy pomóc może specjalista od niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!