Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Centralna protruzja tarczy międzykręgowej L4/L5

Centralna protruzja tarczy międzykręgowej L4/L5, zwęża światło kanału kręgowego do 5mm w wymiarze AP -krytyczna stenoza. Osteofity na krawędziach trzonów oraz uwypuklenie tarczy międzykręgowej L5/S1, z przyleganiem do obu korzeni nerwowych S1. Lewy otwór międzykręgowy zwężony, z niewielką impresją na lewy nerw rdzeniowy L5. Prawostronna spondyloliza na tym poziomie. Nie widać dyslokacji elementów pozostałych tarcz międzykręgowych w odcinku lędźwiowym.
MĘŻCZYZNA, 52 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy