Centralna wypuklina krążka międzykręgowego w RM
witam, mam pytanie, dostałam dzisiaj wynik rezonansu magnetycznego Tomografia rezonansu magnetycznego kręgosłupa w odcinku C1- Th3, wykonana sekwencjami FSE i GE w obrazach T1 i T2-zależnych oraz sekwencji STIR. Na poziomie C5/6 widoczna jest centralna wypuklina krążka międzykręgowego ,wielkości 1,5mm, której towarzyszą drobne progi kostne na krawędziach trzonów. Opisywane zmiany modelują powierzchnię worka oponowego; wymiar AP kanału kręgowego nieco zredukowany do 10mm. Na poziomie C6/7 widoczn

KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon