Chaotyczne, natrętne myśli

Witam. Mam na imię Marta i mam 18 lat. Piszę tutaj, ponieważ od dłuższego czasu nawiedzają mnie różne chore myśli. Mam (niby) dopiero 18 lat, ale... czuję się staro! W szkole nie mam żadnych koleżanek, całymi dniami siedzę w domu, nigdy nie byłam na imprezie - nie umiem po prostu korzystać z życia! Jestem bardzo spięta i nieśmiała, przez co nie umiem nawiązywać kontaktów z ludźmi, i czuję wstręt do alkoholu (przez ojca alkoholika). Mam wrażenie, że najlepsze lata swojego życia już przeżyłam (a raczej zmarnowałam) i mogę się już pakować do grobu... Chciałabym mieć przez całe życie te 16 lat i panicznie boję się zestarzeć... Kiedy myślę, że lada chwila będę 70-letnią, siwą babcią z garbem, to płakać mi się chce. Takie życie nie ma sensu... Panicznie boję się też chorób nowotworowych... Co z tym zrobić? Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witaj Marto!

Większość ludzi boi się starości, śmierci, choroby... Jedni starają się o tym nie myśleć, inni uciekają od takich tematów, niektórzy się martwią i dręczą pytaniami o sens istnienia. Zwróć uwagę, jak mało popularne są w mediach tematy związane z przemijaniem, ze starością.

Myśli, które teraz Ci towarzyszą mogą Cię albo zniewolić, nie pozwalając na podjęcie realizacji swoich celów życiowych, albo zmotywować do działania i jak najefektywniejszego wykorzystania czasu swojego życia. I oczywiście do tej drugiej opcji bym Cię namawiała. Gorąco namawiam do lektury którejś z książek V. Frankla, na przykład Ludzkie poszukiwanie sensu czy Człowiek cierpiący.

Twoje problemy mogą mieć podłoże depresyjne, dlatego najlepiej, gdybyś skonsultowała się z psychologiem. Podstawą pomocy jest przede wszystkim rozmowa psychologiczna. Warto pomyśleć też o terapii ukierunkowanej pod kątem DDA.

Pozdrawiam serdecznie!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty