Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chcę przejść na wegetariaznizm

Witam, chciałabym przejść na wegetarianizm, bo wiem, że takie życie jest zdrowsze, dużo o tym czytałam. Tylko co jedzą wegetarianie - wiem że na pewno nie jedzą mięsa, ale co jeszcze? Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej. Chcę być weganką, zabijanie zwierząt jest okrutne! Pozdrawiam, p.s myślę że mając 18 lat to świetny moment na przejście na wegetarianizm.

KOBIETA ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Słabe wino też dobre

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Należy rozróżnić dwa pojęcia - wegetarianizm i weganizm to dwa różne sposoby odżywiania. Weganie ograniczają pokarmy pochodzenia zwierzęcego bardziej niż wegetarianie. Nie spożywają mięsa (w tym drobiu), ryb, jajek, mleka i produktów mlecznych oraz miodu. Podstawą ich wyżywienia są węglowodany i białko, zawarte w roślinach, w tym zbożach. Jedyne przetwory mleczne, które spożywają to produkty sojowe.

Natomiast wegetarianie stosują mniej rygorystyczny plan żywienia. Ograniczają jedynie mięso, dopuszczają natomiast jaja, produkty mleczne, miód oraz czasami ryby i drób. Taki model żywienia jest najzdrowszy i najbardziej odpowiedni do Twojego wieku. Nie polecałabym całkowitego rezygnowania z produktów pochodzenia zwierzęcego, gdyż w ten sposób pojawiają się niedobory żelaza, witaminy B12 oraz wapnia. Twoja dieta powinna być zbilansowana. Owszem istnieje wiele korzyści z przejścia na dietę wegetariańską, jak choćby prawidłowa ilość błonnika, białka roślinnego, prawie wszystkich witamin i składników mineralnych. Należy jednak mieć na uwadze niekorzystne skutki stosowania rygorystycznej diety.

Pozdrawiam

Dietetyk w poradni dietetycznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy