Chcę ważyć 55kg

Witam, mam 20 lat ważę 90 kg, wzrostu mam 160cm, obecnie moja aktywność fizyczna jest słaba. Nigdy nie próbowałam diet. W rodzinie nie występuję ani otyłość, ani nadwaga, u lekarza nie byłam, jem wszystko, staram się jeść mniej. Wody nie pijam, często piję kawę. Nie choruję na choroby przewlekłe. Więc tak chciałabym jakąś poradę w sprawie diety odchudzającej, jakie ćwiczenia powinnam wykonywać, aby zrzucić 30-35kg i w jakim czasie mi się uda je zrzucić. Chciałabym też prosić o poradę w sprawie kremów na rozstępy i cellulit. Jakie są najlepsze? Bardzo proszę o pomoc, bardzo mi na tym zależy.
20 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim polecałabym zdiagnozowanie, czy nadmierna masa ciała nie jest wynikiem jakichś zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Może Pani to sprawdzić udając się do lekarza i wykonując badania kontrolne.
Pozwoli to także określić, czy np. nie występują niedobory, m.in. żelaza (anemia).
Dobrze gdyby zaznajomiła się Pani z Piramidą Zdrowego Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Powinna Pani zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość.
Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
-grube kasze,
-ciemne pieczywo,
-chleb typu graham,
-brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu, czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć.
Nabiał powinien być odtłuszczony.
W przypadku mleka minimum tłuszczu to 1,5%,

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100g).
Z wędlin najlepiej wybierać te, chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę).
Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą. Ograniczeniu powinno podlegać także mięso czerwone (krwiste), gdyż duże jego ilości przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Dobrze jest zrezygnować z serów żółtych, lub przynajmniej wybierać wersję "light" oraz wykluczyć alkohol, gdyż jest kaloryczny. 0,5 litra piwa to 250 kcal!

Do smarowania nadają się margaryny o obniżonej ilości tłuszczu (niektóre zawierają go aż 3 razy mniej niż tradycyjne masło, stąd warto czytać etykiety).
Do sałatek można dodawać oliwę/olej roślinny w ilości ok. 1 łyżki (5-10g).Należy unikać także sosów na bazie majonezu (zawierają go również „kupne sałatki”) oraz smażenia.
Jaja można jeść 3-4 razy w tygodniu (zamiennie z wędlinami).

Z diety powinno się wykluczyć produkty takie jak:
cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Metodę kulinarną jaką jest smażenie, proszę zamienić na gotowanie na parze czy duszenie z niewielką ilością tłuszczu.

Minimum ruchu to 30 minut dziennie (jeśli do tej pory była Pani typem "kanapowca" proszę do tej wielkości dochodzić stopniowo, zaczynając od np. 10 minut).

Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na www.abccwiczenia.pl

Odnośnie preparatów pomocnych w pielęgnacji skóry - nie mogę wymieniać nazw firm.
Na pewno nie zaszkodzą:
- ciepło-zimne natryski
- codzienne masaże (usprawniają krążenie i przepływ limfy)
- peelingi
- codzienny ruch.

Najlepiej gdyby odchudzanie przeprowadziła Pani pod okiem dietetyka.

Pozdrawiam