Chcę zmodyfikować dietę Dukana: czy nie zaszkodzi to mojemu organizmowi?

Mam 40 lat, ważę 65 kg i od 2 tygodni jestem na diecie Dukana. Chciałabym zrzucić 10, kg, bo wcześniej ważyłam ok 55. O diecie Dukana tyle złego przeczytałam, że myślę, aby ją zmodyfikować, ale czy to coś pomoże w odchudzaniu?? Myślę o stosowaniu 2 etapu 1/1 czyli dzień białka dzień warzywka (węglowodany) i bardzo niewielki dodatek cukru co dzień w postaci miodu. Czytałam, że ograniczenie węglowodanów i cukrów w diecie a dostarczanie samych białek jest szkodliwe. Także czy jak zacznę jeść 1/1 + cukier i + otręby to szkodliwość diety zniknie? Czy wtedy w ogóle będzie utrata wagi? Do tej pory na diecie schudłam 2-3 kg a to pewnie tylko utrata wody.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podała Pani swojego wzrostu, dlatego nie jestem w stanie obliczyć BMI i ocenić słuszność odchudzania. Owszem dieta białkowa nie jest zdrową i zbilansowaną dietą. Brakuje w niej wielu witamin i składników mineralnych, w niektórych etapach niedobór węglowodanów sprzyja uczuciu zmęczenia i otępienia. Glukoza jest jedynym źródłem energii dla komórek mózgu i erytrocytów. Ponadto dieta ta jest bogata w cholesterol (gdy spożywane jest wyłącznie mięso i nabiał). Długo stosowana dieta białkowa może przyczynić się m.in. do rozwoju dny moczanowej. Nadmiar białka w diecie (m.in. produktów mięsnych) i niedobór witamin z gr. B oraz kwasu foliowego sprzyja podwyższeniu stężenia homocysteiny - nowego czynnika rozwoju miażdżycy.

Radziłabym zaprzestanie stosowania diety białkowej i rozpoczęcie zdrowszej i zbilansowanej diety - np. o niskim indeksie glikemicznym.

Pozdrawiam