Chcę zrzucić 10-15 kg w krótkim czasie - jak to zrobić?

Mam 160 cm wzrostu, ważę 69 kg, 17 lat, kobieta. Nie jestem zbyt aktywna fizycznie - przez dużo lekcji w szkole, dużo nauki w domu po prostu nie starcza mi czasu, a wieczorem jestem już strasznie zmęczona :( Ćwiczę na WF-ie i jak mam czas, ćwiczę aerobik. Próbowałam się już odchudzać, ale jakoś zawsze brakowało mi silnej woli :( ale teraz już bardzo chcę to zrzucić do wakacji ;( Moja mama w moim wieku nie była gruba, ale miała ładną figurę, mój tato również, babcie i dziadkowie też, czyli to świadczy o tym, że dużo jem. Nie mam żadnych chorób.

Mój jadłospis to np. śniadanie: 1 kromka chleba z szynką z indyka, serem żółtym (7-9 rano). Drugie śniadanie: jogurt, jabłko lub woda (11-12). Obiad: ziemniaki, schab w panierce z piersi kurczaka, surówka (14-15). Kolacja: kromka chleba, też z szynką, serem, pomidorem ogórkiem jajkiem lub - błąd ze strony moich rodziców - tosty makarony (18-20 wieczorem). Moją słabością są słodycze, a w szczególności czekoladowe rzeczy ;( Najczęściej piję niegazowaną wodę mineralną lub smakową, soki owocowe, czasem do obiadu coca-cola, często też piję "kubusie". Nie choruję na choroby przewlekłe. Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym ważyć 55-58 kg ;(

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 26,95 i znajduje się na 97. percentylu. Oznacza to, że masz znaczną nadwagę i jednocześnie jesteś na granicy otyłości.

Odchudzanie wymaga silnej woli, wytrwałości i niestety wyrzeczeń. Powinnaś jak najszybciej zrezygnować ze słodyczy, zastąpić je owocami (1-2 porcji dziennie), koktajlami mlecznymi (bez cukru i słodkich dodatków, przygotowane najlepiej w domu z jogurtu/kefiru/maślanki naturalnej). Nie jest wskazane także wypijanie napojów gazowanych typu cola, słodzonych soków owocowych - wszystkie te produkty powinnaś zastąpić wodą mineralną.

Twoje menu powinno zawierać pełnoziarniste przetwory zbożowe zamiast białego, pszennego pieczywa i ziemniaków. Postaraj się włączyć do posiłków gruboziarniste kasze, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, płatki owsiane, jęczmienne lub żytnie, pełnoziarniste pieczywo, razowe, żytnie lub graham.

Należy także zmienić jadłospis obiadowy. Spożywaj więcej warzyw (krótko gotowane lub surowe), oraz wybieraj chude gatunki mięs - głównie drób, cielęcina i chuda wołowina. Nie zapominaj także o nasionach roślin strączkowych, którymi można niekiedy zastąpić potrawy mięsne.

Powinnaś także znaleźć czas na aktywność fizyczną, gdyż bez sportu sama dieta nie przyniesie zadowalających rezultatów.

Pozdrawiam