Chciałabym schudnąć, w granicach 5-10 kg, jak to zrobić? Co będzie dla mnie najlepsze?

Jestem dziewczyną. Mam 15 lat.Ważę 60 kg przy wzroście 166 cm.Wg skali BMI nie mam nadwagi,otyłości czy niedowagi.Moim postanowieniem było bieganie od początku wakacji,niestety po tygodniu biegania musiałam przestać z powodu bólu nogi.Od jakiegoś tygodnia staram się mniej jeść,a kiedy jestem głodna zajadam się owocami z ogródka,gorzej będzie zimą.W rodzinie nie występuje otyłość ani nadwaga.Moim marzeniem jest pozbycie się od 5 do 10 kg,wiem o tym,że po utracie 10 kg będę miała niedowage i o to mi chodzi...

Witaj,
Na takie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć nie będąc zdenerwowaną. Jak możesz mówić: "wiem, że będe mieć niedowagę i o to mi chodzi"?! Jeśli teraz dla Ciebie Twoje zdrowie nie jest najważniejsze, to kiedyś na pewno będzie, ale wtedy niestety może być za późno. Zbyt niska masa ciała w Twoim wieku prowadzić będzie do mnóstwa niebezpiecznych i niezdrowych zjawisk jak np. obniżenie odporności, złe samopoczucie, obniżenie możliwości umysłowych (brak koncentracji, gorsze wyniki w nauce), gorsze i zmienne nastroje, zahamowanie rozwoju płciowego, utrata miesiączki! ale i gorszy stan włosów, paznokci, skóry....
Czy wciąż chcesz mieć niedowagę?

Jeśli masz zastrzeżenia do wyglądu swojego ciała to, proszęz zacznij uprawić sport, wybierz taki, który będzie Ci się podobał i nie będzie prowadził do odczuwania bólu (jednak ból związany z bieganiem mógł być spowodowany zbyt szybkim zaczęciem od dużego dystansu czy szybkości; na początku lepsze będą marsze, marszobiegi i trucht; pamiętaj również o rozgrzewce!). Skorzystaj z filmików z ćwiczeniami na naszej stronie, zapytaj instruktora fitness co Ci poleca.

Odżywiaj się zgodnie ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i piramidą zdrowego żywienia (IŻŻ):
- spożywaj 5 posiłków dziennie, małych objętościowo, po których czuć jeszcze przez chwilę głód (uczucie sytości pojawia się do godziny od skończenia posiłku); czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz mniejsze II śniadanie i podwieczorek; ostatni posiłek na 3 godziny przed zwyczajowym pójściem spać;
- unikaj: słodzonych kolorowych napojów, fast-foodów, dżemów, tłustych produktów, słonych przekąsek, słodyczy.  W chwilach chęci na słodkość wybierz  owoce, galaretki z oowocami, budyń;
- w ciągu dnia Twój organizm koniecznie potrzebuje:
5 porcji produktów zbożowych - pełnoziarniste produkty (grube kasze, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste, makaron al dente ciemny),
4 porcji (lub więcej) warzyw, czyli powyżej 400 g -  w zupie, do drugiego dania, jako dodatek do kanapek, przekąska w chwilach głodu,
3porcje owoców, a jedna porcja to duży owoc (np. brzoskwinia) lub 2-3 mniejsze (śliwki) lub garść drobnych (wiśnie),
2 porcje produktów mlecznych (kubek mleka / pojemniczek jogurtu bez cukru/ maślanki/ kefiru/ plasterek sera żółtego/ plaster białego),
1 porcja białka pod postacią ryby/ warzyw strączkowych (soja, groch, fasola)/ mięs,
porcja tłuszczu (oliwa do surówki, margaryna do kanapek.

Pozdrawiam serdecznie! Napisz prosze co postanowiłaś i trzymam kciuki za Twoje zdrowe nawyki

Ula Bieniek