Chciałabym schudnąć z ramion, brzucha, ud i łydek - jak to zrobić?

Mam 15 lat. Wzrost 167 cm, waga 79 kg. Chciałabym schudnąć z ramion, brzucha, ud i łydek oraz z twarzy, bo ostatnio zauważyłam, że mam mały wałeczek pod brodą. Jem 5 posiłków dziennie. Śniadanie: kanapki i herbata bez cukru; II śniadanie: jabłko lub inny owoc. Obiad: jem go w szkole, zazwyczaj bez ziemniaków i zjadam całą surówkę; podwieczorek: jabłko lub inny owoc; kolacja: mała sałatka lub kanapki. Przed snem wypijam zieloną herbatę bez cukru. Czy dobrze robię? Jakie ćwiczenia powinnam zacząć stosować, aby schudnąć? Mam 3 razy w tygodniu wf i zawsze ćwiczę. Wieczorem skaczę na skakance jakieś 15-20 min, a przed samym snem robię dwie serie brzuszków po 50. Bardzo proszę o odpowiedź, Karolina
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Masz tylko 15 lat, nie powinnaś stosować redukcyjnej diety odchudzającej. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Możesz starać się pracować nad wprowadzaniem w życie zasad zdrowego odżywiania.
Bardzo dobrze, że jesz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i warto zwrócić na nie większą uwagę. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy (płatki - najlepiej z jak najmniejszą ilością cukrów prostych, pieczywo pełnoziarniste) + produkt białkowy (jogurt, mleko) + owoc. Powinno ono być spożywane do godziny po przebudzeniu.

Jeśli chodzi o obiad - warto ograniczyć, smażone produkty na rzecz gotowanych/duszonych/pieczonych bez tłuszczu. Dobrze, że spożywasz dość dużo warzyw i owoców. Kolacja powinna być spożywana ok. 3 godz. przed snem, najlepiej, aby składała się z produktów białkowych (twaróg, jogurt, jajecznica, omlet).

Bardzo dobrze, że chcesz też urozmaicić aktywność fizyczną. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, siatkówka, bieganie, pływanie, itp. na przykład w postaci ćwiczeń aerobowych - najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu (pamiętaj o rozciąganiu!).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.

Pozdrawiam