Chęć poddania się operacji zmniejszenia żołądka u 29-latki

witam mam 29 lat waze 100 kg chcialabym poddac sie operacji zmniejszenia zoladka.jestem po laparoskopijnym usuniecia woreczka zolciowego zabieg byl wykonywany w lipcu 2013 roku.co powinnam zrobic aby poddac sie zabiegowi?

Przede wszystkim radzimy Pani przemyśleć bardzo dokładnie tę decyzję. Wykonanie zabiegu może wydawać się najprostszym sposobem na zrzucenie wagi, natomiast wymaga takiego samego zaangażowania po operacji, jak przy standardowych terapiach redukujących. Operacja jest ostatecznym krokiem, jeżeli wcześniej podjęte próby zwiodły. Odżywianie po zabiegu jest niesamowicie istotne. Zaczyna się od żywienia płynnego, w bardzo małych ilościach rozszerzając powoli dietę. Aby uniknąć efektu jojo nie można powrócić do poprzednich nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Może warto spróbować jeszcze zmiany odżywiania bez interwencji chirurgicznej. Warto przed zabiegiem porozmawiać nie tylko z chirurgiem, ale i dietetykiem oraz psychologiem. Doświadczony specjalista może przygotować Pani odpowiednią terapię żywieniową i pomóc w realizacji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Dzień dobry,

Tego typu operacja nie rozwiązuje przyczyn Pani otyłości, a jest jedynie działaniem skierowanym na usunięcie objawu. Oznacza to tyle, że po wykonanej operacji (i pierwotnym zmniejszeniu wagi) - może Pani ponownie wrócić do wagi wyjściowej.
Stąd namawiam na konsultacje u psychoterapeuty czy psychologa zajmującego się zaburzeniami odżywiania, np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ), prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Tow. Psychiatrycznego wg miejscowości.