Chęć przybrania na masie a dieta i ćwiczenia fizyczne

Witam Mam 173 cm wzrostu i warzę 57 kg.. zapisałem się na siłownię i chciałbym przybrać na masie ,problem w tym że mało jem (ok 3 posiłków dziennie , w dni treningowe ryż z różnymi dodatkami przed i po ćwiczeniach ) ponieważ nie mam po prostu na to czasu .. Czy w moim przypadku da się przybrać na masie ? i czy ćwiczenia na masę dają jakieś efekty na mięśniach ? pozdrawiam

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Jasne, że tak, tylko to musi być bardzo rozsądnie dobrany produkt! I to, że Pan je 3 posiłki to SUPER, jest to pański największy sukces i zabezpieczenie Pana zdrowia ;) Trzeba dobrać białko, do tego odpowiednie węglowodany i dożywić organizm żywnością funkcjonalną najlepiej, będzie sam mięsień bez grama tłuszczu :) Ale to praca ze specjalistą i to najlepiej wysokich lotów, na podstawie badań pańskiego organizmu a nie wróżenia z neuronów ;) Diety nie powinno układać się pod kolor oczu tylko pod zweryfikowany stan zdrowia, czyli na podstawie wyników krwi!!!
pozdrawiam i życzę sukcesów!

Witam serdecznie,

Nie mam dla Pana najlepszych wiadomości. Przy ujemnym, niewystarczającym bilansie energetycznym nie da się zbudować mięśni!! Musi Pan zadbać o wysokoenergetyczną dietę i dopiero wtedy ćwiczyć na masę. Jeżeli je Pan zbyt mało efekt jest odwrotny - ćwicząc spala Pan mięśnie!

Pamięta Pan iż trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

Aby przybrać na wadze należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem.
Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone.
Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami.
Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce.
Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw.
Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach.
Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków.
Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe.
Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające.
Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin.
Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk