Chęć wyjazdu pełnoletniego syna a zakazy matki

Mój syn (wychowuję go samotnie) ma 18 lat, i wymyślił sobie wyjazd do Zakopanego ze znajomymi i jego dziewczyną. Nie podoba mi się ten wyjazd... Cały czas mnie zapewnia, że jedzie tam po prostu odpocząć, ale uważam, że podróżowanie autobusem i do tego nocą jest niebezpieczne. Mój syn nigdy mnie nie zawiódł (mówię mu żeby nie pił alkoholu i nie pije, nie zadaje się ze złymi ludzmi itp.), ale mam ogromne obawy przed tym wyjazdem i nie chce żeby tam jechał, ale on się uparł i już. Co mam robić?

puscic go. juz teraz nie uchroni go Pani przed niczym kontrolujac....i jest to niedobre dla Was obojga...a jesli chodzi o obawy, to dobry temat na terapie.polecam psychoterapie u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Dzień dobry,

Pozwolić dorosłemu synowi na rozpoczęcie "własnego" życia - podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji, uczenia się na własnych błędach, uczenia się samodzielności, posiadania znajomych, wchodzenia w związki z dziewczynami ...
Im bardziej będzie Pani chciała go kontrolować, obarczać SWOIMI obawami, tym bardziej Pani syn będzie "niesamodzielny".

Warto z synem porozmawiać synem, powiedzieć o swoich obawach, wątpliwościach. Wysłuchać także jego, postarać się spojrzeć na to "jego oczami", zrozumieć potrzeby i pragnienia. Może warto mu jednak zaufać? Ważne, żeby z tej pierwszej konfrontacji oboje Państwo wyszli "zwycięsko". Ważne, też żeby Pani uspokoiła swoje obawy, powoli uczyła się ufać synowi, pozwolić mu doświadczać samodzielności, odpowiedzialności i dorosłości, w która powoli wchodzi.