Chirurgiczne leczenie otyłości

Mam 21 lat i waze ponad 150 kg przy wzroscie 170. Chce zdecydować sie na ChLO jednak boje się komplikacji podczas i po operacyji. Jakie jest ryzyko? czy powinnam sie zdecydować na zabieg?
21 LAT ponad rok temu

Witam,
Operacje wykonuje się u osób, u których:
·         BMI> 35kg/m2 jeśli współwystępują powikłania, lub choroby towarzyszące
·         BMI> 40kg/m2
·        leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne (musi mieć Pani udokumentowane wcześniejsze próby utraty masy ciała poprzez dietę, leczenie farmakologiczne)
·         występują problemy socjalne, czy psychologiczne wynikające z nadmiaru masy ciała
·         chory ma udokumentowaną nieskuteczność w utrzymaniu ubytku masy ciała
·         jego wiek mieści się w granicy 16-65 lat.

O tym, czy kwalifiuje się Pani do zabiegu, powinna Pani porozmawiać z chirurgiem (moim zdaniem kwalifikuje się). Ale dużo zależy np. od stanu psychicznego (np. depresja uniemożliwia wykonanie zabiegu).

Najmniej inwazyjny zabieg - to laparoskopowe założenie opaski (w dodatku jest całkowicie odwracalny).

Chirurgicznym leczeniem otyłości zajmuje się obecnie 18 ośrodków w Polsce.

Pozdrawiam