Chodzenie na palcach i brak reakcji na wołanie po imieniu u dwulatki

Witam.

Mój problem dotyczy mojej 2-letniej córeczki. Podejrzewam u niej autyzm, ale nie jestem do końca pewna. Jej zachowanie podobne jest do objawów o jakich przeczytałam. Ona jest bardzo ruchliwa, nie mówi słów, które powinna na swój wiek już powiedzieć. Czasami wymsknie jej się powiedzieć mama czy tata, ale jest to tylko dla siebie, a nie do nas. Jak coś chce to ciągnie za rękę i podprowadza nas do tego co chce i nie mówi chodź, daj albo coś w tym rodzaju, wysługuje się dla swoich celów. Zdarza się, kiedy wchodzi gdzieś i każę jej zejść to schodzi i kiwa wtedy głową na nie. Wygląda, że słyszy co się do niej mówi i rozumie. Wcześniej zdarzało się, że nie reagowała na swoje imię, teraz kiedy ją wołam to raz na mnie spojrzy, a raz się śmieje ze mnie, że ją wołam. Moja córka z pozoru wydaje się bardzo rozumna jak na swój wiek, ponieważ robi rzeczy, których nigdy nie widziała, a wie co się z nimi robi. Nie wiem co robić, czy to są objawy autyzmu, czy po prostu normalne zachowanie dziecka. Do tego wszystkiego chodzi na palcach.

KOBIETA ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Witam!

Opis córeczki jest zdecydowanie nie wystarczający dla zdiagnozowania problemu w rozwoju, jeśli w ogóle taki jest. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i porównywanie do obserwowanych rówieśników często jest bezcelowe. Dobrze jednak, że Pani tak uważnie obserwuje zachowania swojego maleństwa.
Chodzenie na palcach i sporadyczny brak reakcji na wołanie po imieniu to są rzeczywiście jedne z objawów autyzmu, ale musi być ich zdecydowanie więcej, żeby orzec to zaburzenie. Pani niepokój można wyjaśnić tylko na podstawie obserwacji zachowania córeczki w różnorodnych sytuacjach. Dlatego zachęcam do zarejestrowania dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ośrodku Wczesnej Interwencji lub innej placówce zajmującej się diagnozowaniem dzieci pod kątem zaburzeń rozwojowych. Ponieważ nie wiem gdzie Pani mieszka (czy w dużym mieście, czy raczej w mniejszej miejscowości) nie mogę udzielić bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących placówki diagnostycznej.

Pozdrawiam i przepraszam za znaczną zwłokę w odpowiedzi.

Oligofrenopedagog, wykładowca na studiach podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Jeśli coś wzbudza niepokój warto skonsultować się z psychologiem gdyż za pomocą internetu trudno cokolwiek ocenić. Jeśli występuję słaba komunikacja i dziecko mało mówi konieczna jest pomoc logopddyczna.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy