Chodzenie na palcach i brak reakcji na wołanie po imieniu u dwulatki

Witam.

Mój problem dotyczy mojej 2-letniej córeczki. Podejrzewam u niej autyzm, ale nie jestem do końca pewna. Jej zachowanie podobne jest do objawów o jakich przeczytałam. Ona jest bardzo ruchliwa, nie mówi słów, które powinna na swój wiek już powiedzieć. Czasami wymsknie jej się powiedzieć mama czy tata, ale jest to tylko dla siebie, a nie do nas. Jak coś chce to ciągnie za rękę i podprowadza nas do tego co chce i nie mówi chodź, daj albo coś w tym rodzaju, wysługuje się dla swoich celów. Zdarza się, kiedy wchodzi gdzieś i każę jej zejść to schodzi i kiwa wtedy głową na nie. Wygląda, że słyszy co się do niej mówi i rozumie. Wcześniej zdarzało się, że nie reagowała na swoje imię, teraz kiedy ją wołam to raz na mnie spojrzy, a raz się śmieje ze mnie, że ją wołam. Moja córka z pozoru wydaje się bardzo rozumna jak na swój wiek, ponieważ robi rzeczy, których nigdy nie widziała, a wie co się z nimi robi. Nie wiem co robić, czy to są objawy autyzmu, czy po prostu normalne zachowanie dziecka. Do tego wszystkiego chodzi na palcach.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opis córeczki jest zdecydowanie nie wystarczający dla zdiagnozowania problemu w rozwoju, jeśli w ogóle taki jest. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i porównywanie do obserwowanych rówieśników często jest bezcelowe. Dobrze jednak, że Pani tak uważnie obserwuje zachowania swojego maleństwa.
Chodzenie na palcach i sporadyczny brak reakcji na wołanie po imieniu to są rzeczywiście jedne z objawów autyzmu, ale musi być ich zdecydowanie więcej, żeby orzec to zaburzenie. Pani niepokój można wyjaśnić tylko na podstawie obserwacji zachowania córeczki w różnorodnych sytuacjach. Dlatego zachęcam do zarejestrowania dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ośrodku Wczesnej Interwencji lub innej placówce zajmującej się diagnozowaniem dzieci pod kątem zaburzeń rozwojowych. Ponieważ nie wiem gdzie Pani mieszka (czy w dużym mieście, czy raczej w mniejszej miejscowości) nie mogę udzielić bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących placówki diagnostycznej.

Pozdrawiam i przepraszam za znaczną zwłokę w odpowiedzi.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli coś wzbudza niepokój warto skonsultować się z psychologiem gdyż za pomocą internetu trudno cokolwiek ocenić. Jeśli występuję słaba komunikacja i dziecko mało mówi konieczna jest pomoc logopddyczna.
Pozdrawiam AM